Hlavní obsah

Předseda íránského výboru pro lidská práva Mohammad Džavád Larídžání. V úterý uvedl, že Íránka Sakíne Aštíaníová má šanci uniknout trestu, napsala ČTK. Hrozí jí ukamenování za nevěru, což vyvolalo negativní reakce ve světě.

Íránka odsouzená za nevěru k ukamenování může uniknout trestu

Třiačtyřicetiletá matka dvou dětí byla v roce 2006 odsouzena za nevěru s bratrancem a také za spoluvinu na vraždě manžela. Žena se podle srpnového oznámení íránské televize přiznala k podílu na vraždě, nicméně ona sama později uvedla, že k doznání byla donucena, a odvolala je. Navíc rodina manžela jí odpustila, takže tento trest nemusí být vykonán. Byla ale odsouzena za nevěru spáchanou v době manželství. [celá zpráva]

Trest za druhý skutek byl podle právníka Mohammada Mostafáího zrušen, protože rodina mrtvého jí prominula. Stále jí ale hrozí smrt ukamenováním za nevěru.

"Výbor pro lidská práva se zasloužil o snížení trestu a myslíme si, že je velká šance na záchranu jejího života," řekl Larídžání v rozhovoru pro íránskou televizi Press TV. Už dříve francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner uvedl, že žena zřejmě nedostane absolutní trest odvolal se na vyjádření svého íránského protějšku Manúčehra Mottakího. [celá zpráva]

Larídžání si stěžoval na západní sdělovací prostředky. Podle něj věnují případu Aštíaníové nepřiměřenou pozornost a pominuly případ nedávno popravené Američanky, která si zaplatila vraždu manžela a nevlastního syna. "O té americké ženě se nemluví, zato se hodně kritizuje náš soudní systém. Dokazuje to zaujatost médií proti Íránu," řekl Larídžání.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků