Hlavní obsah

Íránské revoluční gardy oznámily, že se jim poprvé podařilo vypustit na oběžnou dráhu Země vojenský satelit nazvaný Nur (světlo). Informovala o tom stanice BBC. Pokud se úspěšné vypuštění družice potvrdí, zvýší to podle ní napětí mezi USA a Íránem.

Írán vypustil svou první vojenskou družici

Státní televize zveřejnila záběry startu rakety popsané verši z koránu, které se používají v případě, že se muslimové vydávají na cestu. Vypuštění družice je podle revolučních gard „velký úspěch a nový pokrok ve vesmíru ze strany islámského Íránu“.

Podle revolučních gard satelit Núr dosáhl oběžné dráhy ve výši 425 km, na kterou ho vynesla třístupňová raketa Kased. Velitel vzdušných a kosmických sil revolučních gard generál Ami Ali Hadžizadeh řekl, že Kased využívá kapalná i pevná paliva. „Jen supervelmoci mají takové schopnosti,“ dodal ke kombinaci pohonů s tím, že po nich jsou už jen uživatelé takovýchto technologií.

Raketa s prvním íránským vojenským satelitem

Foto: Wana News Agency, Reuters

Ministr telekomunikací Mohammad Džavád Azari Džahromi revolučním gardám pogratuloval k velkému národnímu úspěchu a zdůraznil, že kosmický program revolučních gard je obranný: „Část íránského mírového (kosmického) programu je civilní a provádí jej vláda, zatímco další část slouží mírové obraně a přirozeně ji provádějí ozbrojené síly.“

Americká kritika

Podle USA Írán mohl porušit rezoluci Rady bezpečnosti, která ho vyzývá, aby nepodnikal žádnou činnost vztahující se k vývoji balistických raket schopných nosit jaderné zbraně. Vypuštění družice Washington považuje současně za test balistické rakety. Mluvčí Pentagonu Rob Lodewick uvedl, že Spojené státy bedlivě sledují íránský program kosmických nosičů: „Zatím Teherán ještě nemá mezikontinentální balistické rakety, jeho touha strategicky čelit USA by ho však mohla vést k vývoji takových raket.“

Start rakety s íránskou vojenskou družicí Núr

Foto: Wana News Agency, Reuters

Írán popřel, že by tuto rezoluci porušil. Uvedl, že jeho vesmírný program je mírový a obranný a že nemá zájem vyvíjet jaderné zbraně.

Několik předchozích pokusů o vynesení vojenské družice loni neuspělo. Letos v únoru Írán vypustil komunikační družici.

Napětí mezi USA a Íránem

Napětí mezi USA a Íránem je letos extrémně vysoké poté, co Američané zabili velitele revolučních gard v Bagdádu Kásima Sulejmáního a Írán vypálil rakety na dvě základny v Iráku využívané Američany.

Ve středu americký prezident Donald Trump nařídil námořnictvu, aby potopilo íránské rychlé čluny, pokud by obtěžovaly americké lodě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků