Hlavní obsah
Jednací sál iráckého parlamentu Foto: Profimedia.cz

Irák připravuje změnu zákona o civilním právu, jejíž návrh už podepsalo 40 poslanců z 328. Novela by opět povolila působení náboženských soudů, jejichž verdikty by platily. To by mimo jiné umožnilo mužům brát si za manželky devítileté dívky, uvedl server Euronews.

Jednací sál iráckého parlamentu Foto: Profimedia.cz
Irák chce uzákonit návrat náboženských soudů. Oddávaly by i devítileté nevěsty

Dodatek by měl změnit některé části zákona z roku 1959, které zakazují sňatky dětí, vynucená manželství a garantují práva žen a dětí po rozvodu. Duchovními je proto opakovaně kritizován. Dodatek připravila šíitská škola Džaafarí a rada ministrů ho schválila v únoru 2014.

Momentálně je manželství povolené v zemi osobám starším osmnácti let a občanský soud může povolit sňatek od patnácti. Náboženské soudy, řídící se svým výkladem práva šarí'a, by ale mohly povolit sňatky dívek už od devíti let. „Hranice devíti let vychází z některých interpretací, že žena proroka Mohameda se vdala v devíti letech. Proto se tím řídí některé náboženské sekty v Iráku,“ upozornila Iráčanka Suád abú Dajjíhová z organizace Equality Now. Právě škola Džaafarí umožňuje sňatky devítiletých dívek.

Obavy z omezování práv žen

„Irácké ženy jsou pobouřené, máme velké obavy, že to bude mít dopad na ženské otázky v každodenním životě,“ dodala. Zmínila, že přechod od občanského práva k náboženskému by měl také dopad na rozvody a péči o děti i na majetková práva: „Některé sekty říkají, že by ženy neměly mít nemovitosti a neměla by jim připadnout péče o dítě po rozvodu, to by mělo zůstat s mužem, a ne se ženou.“

Asistenční mise OSN pro Irák už 9. listopadu naléhala na rozsáhlejší jednání o návrhu zákona, aby „byla zajištěna ochrana práv žen“.

Zatím není jasný termín hlasování o dodatku, ale kurdští poslanci se už postavili proti. „Kurdský blok v iráckém parlamentu bude proti dodatku k zákonu, neboť jde o jednostranné rozhodnutí šíitských poslanců,“ řekla Rezan Šajch Dlerová.

V kurdské Sulajmániji se v neděli proti návrhu zákona konala demonstrace, kterou uspořádala Organizace pro občanský rozvoj.

Arabizace Kirkúku

Irácká vláda také upevňuje moc nad Kirkúkem, odkud v říjnu vytlačila kurdské síly. [celá zpráva]

Sedmačtyřicet policistů kurdského původu bylo nahrazeno muži arabského a turkického původu. „Veškeré vybavení a vozidla nám vzali. Odstavili nás,“ uvedl bývalý policista v Kirkúku Burghanm Madžín pro server Rudaw. Svá místa přitom zaujímali podle klíče, který se obecně používá k spravedlivému obsazování postů v multietnickém městě.

To, že byli zbaveni funkcí, odsoudil kurdský poslanec v iráckém parlamentu Šakawan Abdulláh: „Děláme vše, aby se policisté vrátili do Kirkúku a pokračovali ve službě.“

„Vrátila se arabizace,“ upozornil Rewbar Talabání z Provinční rady v Kirkúku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků