Hlavní obsah
Zasedání zvláštního soudu OSN pro Libanon v Haagu Foto: Piroschka Van De Wouw, Reuters

Hizballáh ani Sýrie neměly prsty ve vraždě Harírího, zjistil soud OSN

Na pumovém útoku, při němž v roce 2005 v Bejrútu zemřely dvě desítky lidí včetně libanonského expremiéra Rafíka Harírího a zraněno bylo na 220 dalších osob, se nepodílelo vedení libanonského hnutí Hizballáh ani syrská vláda. Podle agentury Reuters to vyplývá z úterního verdiktu Zvláštního soudu OSN pro Libanon, který v Haagu rozhodoval o vině čtyř členů radikálního Hizballáhu. Souzeni jsou v nepřítomnosti a výše trestu má být oznámena v jiném termínu.

Zasedání zvláštního soudu OSN pro Libanon v Haagu Foto: Piroschka Van De Wouw, Reuters
Hizballáh ani Sýrie neměly prsty ve vraždě Harírího, zjistil soud OSN

„Soud je toho názoru, že Sýrie a Hizballáh mohly mít zájem na odstranění pana Harírího a jeho politických spojenců, neexistuje ale důkaz, že by vedení Hizballáhu bylo do Harírího vraždy jakkoli zapojeno, a není ani žádný přímý důkaz o zapojení Sýrie,” uvedl soudce David Re. Četl z rozsudku, který má 2600 stran.

Libanonské šíitské hnutí Hizballáh podíl na Harírího vraždě vždy odmítalo. Jeho příznivci odmítali i samotný proces vedený zvláštním soudem OSN pro Libanon. Tvrdili, že proces není politicky neutrální.

Sunnita Harírí, který byl premiérem Libanonu v letech 1992-1998 a 2000-2004, byl pro mnohé Libanonce respektovaným politikem, protože hrál důležitou roli při obnově země po občanské válce z let 1975-1990. Po jeho zavraždění v roce 2005 vypukla v zemi cedrová revoluce, jejímž výsledkem byly nové volby a definitivní odchod syrských jednotek. Ty přišly do země na počátku občanské války a Harírí se o jejich odchod zasazoval.

Hizballáh je důležitou politickou silou v Libanonu, která se podílí na vládě. Jeho ozbrojené křídlo podporované Íránem je ale řadou zemí včetně USA a států EU považované za teroristickou organizaci. V létě 2006 vedlo válku s Izraelem.

Obvinění jsou členy Hizballáhu

V procesu jsou souzeni čtyři obvinění členové Hizballáhu Sálim Džamál Ajaš, Hasan Habíb Marhi, Husajn Hasan Onaisi a Asad Hasan Sabra. Souzeni jsou v nepřítomnosti, místo jejich pobytu není známo. Pátý obviněný, vojenský velitel Hizballáhu Mustafa Amin Badradin byl zabit v Sýrii v roce 2016.

Čtení rozsudku začalo minutou ticha za oběti exploze téměř tří tisíc tun špatně uskladněného dusičnanu amonného v bejrútském přístavu ze 4. srpna, který zabil na 200 lidí, šest tisíc osob zranil a čtvrt milionu lidí připravil o střechu nad hlavou. Výbuch v Bejrútu, který je i klíčovým přístavem pro zásobování země, dále zhoršil hlubokou ekonomickou krizi, která Libanon sužuje už několik let, a zesílil protivládními protesty trvající v zemi od loňského podzimu.

V soudní síni je i Harírího syn Saad, který byl dvakrát premiérem Libanonu (2009-2011 a od prosince 2016 do letošního ledna). Poprvé se jeho vláda národní jednoty rozpadla poté, co z ní odešlo 10 ministrů Hizballáhu, který požadoval ukončení vládní spolupráce s tribunálem OSN. Loni koncem roku oznámil Harírí svou demisi v reakci na protivládní protesty. Jen samotné vynesení rozsudku vyvolává obavy, aby zemi ještě více nerozdělil, protože Hizaballáh je od roku 2005 mnohem silnější.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků