Hlavní obsah
Budoucím egyptským prezidentem bude buď expremiér Ahmad Šafík (vlevo), anebo islamista Muammad Mursí. Foto: Reuters

První svobodně zvolenou hlavou Egypta bude buď poslední premiér vlády svrženého exprezidenta Husního Mubáraka Ahmad Šafík, anebo islamista Muhammad Mursí. Výsledky, které již před víkendem avizovalo Mursího Muslimské bratrstvo, v pondělí oficiálně potvrdila volební komise. Rozhodující druhé kolo se uskuteční v polovině června.

Budoucím egyptským prezidentem bude buď expremiér Ahmad Šafík (vlevo), anebo islamista Muammad Mursí. Foto: Reuters
Egyptským prezidentem bude islamista nebo Mubárakův muž

„Žádný z kandidátů nezískal absolutní většinu, takže podle zákona se uskuteční druhé kolo,“ oznámil předseda volební komise Farúk Sultan. Dodal, že byly zamítnuty námitky dvou kandidátů, kteří v prvním kole neuspěli a poukazovali na porušení pravidel a žádali přepočítání hlasů.

Egypťané tak v druhém kole naplánovaném na 16. a 17. června vyberou prezidenta z řad dosud vládnoucí garnitury, anebo donedávna zakázaného islamistického „disentu“. Jejich kandidáti prvním kolem prošli těsným rozdílem. Víc hlasů posbíral Mursí - 5,8 miliónu, čili 24,3 procenta. Mubárakův muž Šafík získal 5,5 miliónu hlasů, tedy o pouhé procento méně.

Muhammad Mursí

Foto: ČTK/AP

Expremiér Ahmad Šafík

Foto: Ammar Awad, Reuters

K historicky prvním svobodným volbám se minulý týden dostavilo 46 procent z asi 50 miliónů oprávněných voličů. O prezidentský úřad se ucházelo 12 kandidátů.

Volba prezidenta je poslední fází přeměny politického uspořádání v zemi pod dohledem vojenské rady po loňském svržení 30 roků trvající vlády Husního Mubáraka.

Příští prezident rozhodne o dalším směřování státu. Mimo jiné bude muset zemi znovu sjednotit a vypořádat se stagnující ekonomikou a upadající bezpečnostní situací. Jeho pravomoci nicméně nejsou ještě zcela vymezeny a ukotví je až nová ústava.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků