Hlavní obsah
 

Čeští záchranáři v Bejrútu přerušili práci, ve městě se čekají velké demonstrace

Kvůli zhoršené bezpečností situaci na místě vyzvala všechny zahraniční týmy včetně českého libanonská armáda, aby se stáhly na své základny. Zatím vyčkávají na další vývoj, návrat do Česka zatím neplánují.

 
Čeští záchranáři v Bejrútu přerušili práci, ve městě se čekají velké demonstrace

Všechny zahraniční týmy, které ve městě pomáhají s následky úterního výbuchu, nyní vyzvala libanonská armáda k návratu na základny. Odpoledne se ve městě chystá další velký protest, řekl mluvčí hasičů Martin Kavka.

„Nevíme přesně, z jakého důvodu to je, ale podle informací, které mám, se na místě čeká nějaká větší protivládní demonstrace, takže to je zřejmě z tohoto důvodu,” řekl poté pro Českou televizi.

Čeští záchranáři i se psy jsou podle něj v pořádku a vyčkávají na další vývoj.  „Do České republiky se zatím nevracíme. Čekáme, až se bezpečnostní situace uklidní a budeme moct zase pracovat,” dodal Kavka pro ČT.

V Bejrútu sílí protivládní protesty, lidé viní vládu z toho, že nese podíl viny na úterním katastrofickém výbuchu, při kterém zemřelo 154 lidí a na pět tisíc se zranilo. Na přítomnost tun nebezpečného dusičnanu amonného totiž léta úřady marně upozorňovali zástupci přístavu, ve kterém byl šest let skladován.

Libanonská láda už ve středu vyhlásila 14denní stav nouze a nařídila domácí vězení pro nespecifikovaný počet představitelů přístavu. V pátek soudce oznámil, že ve vazbě je 16 členů vedení přístavu, celní správy a rovněž několik lidí odpovědných za údržbové práce jakožto i dělníků, kteří na hangáru s uloženým dusičnanem amonným pracovali.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků