Hlavní obsah
Obamovo poselství íránskému lidu Foto: Reuters

Americký prezident Barack Obama nabídl v pátek Íránu "nový začátek" ve vzájemných vztazích. Zvolil k tomu velmi neobvyklý formát - videozáznam odvysílaný při příležitosti íránského nového roku Nourúz. Důvodem bylo, že chtěl oslovit přímo íránský lid.

Obamovo poselství íránskému lidu Foto: Reuters
Barack Obama nabídl na videu Íránu „nový začátek“

Nástup íránského nového roku byl vzat jako symbol. „S nástupem nové sezóny si připomínáme vzácnou humanitu, kterou všichni sdílíme. A můžeme opět vyvolat tohoto ducha, když si dáváme slib nového začátku,“ řekl Obama.

 „Má administrativa se teď zavazuje k diplomacii, která se vypořádává s řadou témat a usiluje o konstruktivní vazby." Podle něj se jeho vláda zavázala k „vytvoření konstruktivních vztahů mezi Spojenými státy, Íránem a mezinárodním společenstvím." 

„Spojené státy chtějí, aby Islámská republika Íránu zaujala právoplatné místo ve společenství národů. Máte na to právo - ale to souvisí se skutečnou odpovědností a nemůže to být dosaženo pomocí terorismu a zbraní, nýbrž pomocí mírových skutků, které dokazují opravdovou velikost íránského lidu a civilizace," pronesl Obama ve videonahrávce zaslané vybraným médiím na Blízkém východě.

"Měřítkem této velikosti není schopnost ničit. Je to vaše prokázaná schopnost stavět a tvořit," dodal,aniž by přímo zmínil kontroverzní íránský jaderný program.

Vzkaz na videu ukazuje dramatický odklon od politiky jeho předchůdce George Bushe, která Írán zařadila do osy zla. Obama ovšem letos současně prodloužil sankce proti Íránu o další rok, protože nadále představuje hrozbu pro bezpečnost USA.

I Obama ale na záznamu zmínil, že nebude snadné překonat „staré rozdíly“.
Obamovo vyjádření ale také může znamenat podporu demokratickým silám v zemi před prezidentskými volbami.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků