Hlavní obsah
Velvyslanectví Spojených států amerických v izraelském Tel Avivu Foto: Profimedia.cz

Americký kongresman jednal v Izraeli o přesunu ambasády do Jeruzaléma

Významný člen amerického Kongresu Ron DeSantis jednal v neděli v Jeruzalémě o možném přesunu americké ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. O kontroverzním nápadu diskutoval s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem a náměstkyní ministra zahraničních věcí Cipi Hotovelyovou, uvedla agentura AFP.

Velvyslanectví Spojených států amerických v izraelském Tel Avivu Foto: Profimedia.cz
Americký kongresman jednal v Izraeli o přesunu ambasády do Jeruzaléma

DeSantis hovořil s Netanjahuem o „řadě regionálních otázek, včetně přesunu velvyslanectví,” uvedl izraelský činitel, jenž si přál zůstat v anonymitě. Netanjahu dal již v minulosti jasně najevo, že by přesídlení americké ambasády přivítal.

Hotovelyová po setkání s republikánským kongresmanem řekla, že je „optimistická,” pokud jde o přemístění ambasády USA do Jeruzaléma.

Předseda podvýboru Sněmovny reprezentantů pro národní bezpečnost DeSantis se sešel i s izraelským pravicovým poslancem Jehudou Glickem. Ten rovněž potvrdil, že účelem návštěvy bylo blíže prověřit možnost přenesení amerického velvyslanectví.

Trump přesun slíbil, pak couvnul

Prezident Spojených států Donald Trump během předvolební kampaně přislíbil, že americkou ambasádu přestěhuje do Jeruzaléma. Na konci ledna ale údajně ujistil zneklidněnou palestinskou samosprávu, že přesun není zatím na pořadu dne. Palestinci počítají s východním Jeruzalémem jako s hlavním městem svého budoucího státu.

Většina zemí, včetně České republiky, má kvůli nevyjasněnému statusu Jeruzaléma velvyslanectví v Tel Avivu. Jordánský král Abdalláh II. označil případný přesun americké ambasády „za překročení hranice.” Izrael východní Jeruzalém, který byl pod správou Jordánska, obsadil v roce 1967 a později město sjednotil a prohlásil za svou nedělitelnou metropoli. Odporuje to původním plánům, podle nichž měl být Jeruzalém pod mezinárodní správou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků