Hlavní obsah

Americké velvyslanectví v Bagdádu a leteckou základnu ostřelovaly rakety kaťuša

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Aktualizováno

Poblíž amerického velvyslanectví v Bagdádu dopadla raketa kaťuša. Další dvě zasáhly iráckou základnu Balad, kde působí americké jednotky, uvedla televize Sky News. Oběti nejsou hlášeny, uvedla agentura Reuters. Později zasáhla jihozápadní bagdádskou čtvrť Džadríja minometná střela, která zranila pět lidí.

Foto: Nasser Nasser, ČTK/AP

Americké velvyslanectví v Bagdádu. Ilustrační foto

Článek

„Několik raket bylo vypáleno na centrální náměstí, oblast Džadríji v Bagdádu a leteckou základnu Balad v provincii Saláhaddín, na níž jsou umístěny americké a irácké jednotky. Nezpůsobily ztráty na životech. Další podrobnosti ještě zveřejníme,” uvádí se v prohlášení irácké armády.

Incident se odehrál v době, kdy se v Bagdádu odehrál masivní smuteční pochod za íránského generála Kásima Sulejmáního, který zahynul při americkém raketovém útoku na konvoj vozů, v němž jeden z nejvlivnějších mužů Íránu cestoval. Iráčané během průvodu skandovali hesla jako například „Smrt Americe“.

Budeme trestat Američany kdykoliv, kdy budou v dosahu, hrozí Írán

Blízký a Střední východ

Írán považuje atentát na Sulejmáního za vyhlášení války a slibuje odvetu. Teherán varoval, že za smrt generála bude Američany trestat kdykoliv, kdy mu budou na dosah.

Tělo Sulejmáního bylo převezeno do íránské provincie Chúzestán, jež sousedí s Irákem. Pohřeb se bude konat v úterý v jeho rodném Kermánu.

Zabití Sulejmáního se rovná vyhlášení války, prohlásil íránský velvyslanec při OSN

Blízký a Střední východ

Obyvatele Iráku, jehož území bylo dějištěm zabití Sulejmáního, smrt íránského generála rozděluje. Mnoho lidí atentát na něj odsuzuje, protože si ho cení za jeho roli při porážce teroristické organizace Islámský stát (IS). Jiní s útokem souhlasí, protože Sulejmání a podporoval použití síly proti neozbrojeným účastníkům loňských protivládních demonstrací.

Mnoho Iráčanů kritizuje Spojené státy za to, že Solejmáního zabily v jejich zemi, obávají se další války a dělají si starosti o budoucnost.

Reklama

Výběr článků

Načítám