Hlavní obsah
Povstalci ze Svobodné syrské armády Foto: Muzaffar Salman, Reuters

Americký ministr obrany uvedl, že armáda je již připravena na možnost, že se prezident rozhodne pro vojenský zásah. Chuck Hagel to uvedl při návštěvě Malajsie. Prezident USA Barack Obama se v sobotu setkal s bezpečnostními poradci a zástupci armády. Ti mu navrhli řadu možností, jak reagovat na možné použití chemických zbraní syrskou vládou. Damašek varoval Washington, že intervence „zažehne Blízký východ”. Také Írán pohrozil před „tvrdými následky”, pokud by Američané překročili v Sýrii „červenou čáru”.

Povstalci ze Svobodné syrské armády Foto: Muzaffar Salman, Reuters
Američané připravují vojenský zásah v Sýrii, Asad jim vyhrožuje

"Prezident Obama požádal ministerstvo obrany, aby se připravilo na různé možnosti. To jsme již udělali," uvedl v neděli Hagel. Americká administrativa podle něj stále zvažuje všechna pro a proti. V úvahu bere množství faktorů, například hodnocení zpravodajských služeb, určité právní otázky i otázku mezinárodní podpory možné vojenské akce.

Obama se dosud zdráhal vojensky zaútočit proti Sýrii. Již před rokem se ale nechal slyšet, že by tento názor změnil v případě, kdyby Damašek sáhl do zásoby svých chemických zbraní.

Při chemickém útoku údajně podle povstalců zemřelo až 1700 lidí.

Foto: Bassam Khabieh, Reuters

Mezinárodní společenství řeší, jak odpovědět na obvinění syrské opozice, že tamní armáda ve středu údajně použila u Damašku chemické zbraně. Útok si podle povstalců vyžádal až 1700 obětí. Organizace Lékaři bez hranic v sobotu jako první nezávislý zdroj potvrdila 355 mrtvých. Výslovně ale nepotvrdila nasazení chemických zbraní. [celá zpráva]

Otevřené možnosti

"Ve spolupráci s mezinárodními partnery, majíce na paměti výpovědi desítek svědků a záznamy o příznacích zabitých, američtí zpravodajci i nadále shromažďují fakta, aby zjistili, co se stalo," uvedl Bílý dům ve svém prohlášení. "Prezident také získal podrobný přehled o řadě potenciálních možností, které pro USA a mezinárodní společenství připadají v úvahu jako možná odpověď na použití chemických zbraní," dodal Obamův úřad.

Ministr obrany USA Chuck Hagel

Foto: Lai Seng Sin, ČTK/AP

Americký ministr zahraničí John Kerry se podle agentury AP odhodlal k poměrně nezvyklému kroku: spojil se se svým syrským protějškem Válidem Mualimem. Mluvili spolu o údajném chemickém útoku a Kerry mu měl mimo jiné sdělit, že "jestliže syrský režim nemá co skrývat, měl by okamžitě povolit přístup" do oblasti poblíž Damašku, kde k útoku mělo dojít.

Agentura AP nicméně upozornila, že Obama možnost rychlého amerického zásahu proti Sýrii již dříve bagatelizoval, když poukázal na problematičnost provedení takového kroku bez vytvoření silné mezinárodní koalice a získání mandátu od OSN.

Hagel odmítl poskytnout jakékoli podrobnosti o konkrétních pohybech vojenských sil. Podle jednoho z představitelů armády se nicméně americké vojenské námořnictvo kvůli situaci v Sýrii rozhodlo posílit svou přítomnost ve Středozemním moři o čtvrtou válečnou loď vybavenou střelami s plochou dráhou letu.
[celá zpráva]

Inspektory OSN nepustíme do oblasti

„Americká intervence bude mít velmi vážné dopady a rozdmýchá oheň, který zažehne Blízký východ,” oznámilo podle Reuters syrské ministerstvo informací.

Úřad také naznačil, že inspektoři OSN, kteří v zemi vyšetřují předchozí možné chemické útoky, nebudou vpuštěni do oblasti středečního údajného nasazení bojového plynu. Ministerstvo totiž sdělilo, že toto místo nedaleko metropole není součástí schváleného seznamu lokalit, na kterém se Damašek dohodnul s OSN. Sýrie prý chce se světovou organizací spolupracovat, nepovolí ale žádnou isnpekci, která „ohrozí státní suverenitu”.

„Amerika zná hranice červené čáry syrské fronty a jakékoli její překročení bude mít tvrdé následky pro Bílý dům,” citovala íránská agentura Fars zástupce náčelníka íránského generálního štábu Masúda Džazajrího. Ten svým prohlášením rovněž reagoval na postoj Západu, který zvažuje v Sýrii vojenskou intervenci.

Anketa
Mohl by podle vás vojenský zásah ukončit konflikt v Sýrii?
Ano
20.2 %
Ne
79.8 %
Celkem hlasovalo 21857 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků