Podle zástupce ředitele Společného operačního centra ministerstva obrany Štefana Muránského  armáda ve čtvrtek úvodní prvotní oficiální zprávu z koaličního velitelství: „Tato zpráva potvrdila naši domněnku, kterou máme od začátku, že se jednalo o dobře připravený přepad, sofistikovanou léčku.”

Sebevražedný atentátník zaútočil na místě, kde musela hlídka vystoupit z obrněného vozidla a jít do boční mezi zdmi lemujícími pole. To účinek mohutné exploze ještě zesílilo. Útok si vyžádal tři mrtvé z řad českých vojáků [celá zpráva] a tři zraněné.

Americkému vojákovi, který šel v čele hlídky se psem, zřejmě zachránilo život, že zaklekl. Pes na atentátníka štěkal, uvedla Česká televize. Americký voják zaklekl a zamířil na mladíka. Češi se s připravenými zbraněmi začali k mladíkovi přibližovat. „A v té době se ten atentátník odpálil," řekl Muránský televizi. Dva Afghánci hlídku uzavírali a byli dále od atentátníka, takže utrpěli zranění, ale nezahynuli.

Že se vojáci stali nejspíš oběťmi léčky, naznačil už v rozhovoru pro deník Právo brigádní generál Štefan Muránský. [celá zpráva]

ČTĚTE TAKÉ:
Kamila Beneše pohřbí 16. srpna v Hluboké nad Vltavou
Policie prošetřuje nálepky chválící smrt českých vojáků
Ti tři padli proto, aby ostatní mohli žít, řekl generál po návratu z Afghánistánu
KOMENTÁŘ: Slepá afghánská ulička – Alex Švamberk
Generál Muránský: Vojáci chybu neudělali, nejspíš padli do léčky

Těla tří českých vojáků ve středu dopravil armádní speciál do vlasti. Zástupce náčelníka generálního štábu Jiří Verner při té příležitosti také uvedl, že při hlídce nepochybili.

Video

Záznam: Přílet vojenského speciálu s ostatky tří českých vojáků a pietní akt

Padli, aby ostatní mohli žít

Verner po návratu z Afghánistánu řekl, že svým hrdinským přístupem zachránili další životy. [celá zpráva] Útok podle něj mohl mít mnohem fatálnější následky.

Česká jednotka je schopna se vrátit ke standardnímu režimu od pátku, záležet ale bude na rozhodnutí vrchního velitele amerických a spojeneckých sil v Afghánistánu armádního generála Johna Nicholsona.