Hlavní obsah
Armádní speciál přivezl ostatky tří zabitých vojáků z Afgánistánu. Foto: Jan Handrejch, Právo

Policie prošetřuje nálepky chválící smrt českých vojáků

Pražští kriminalisté prošetřují případ vylepování textu, v nichž neznámý autor gratuluje „afghánským vlastencům” k zabití tří českých vojáků. Ty nazývá žoldáky a okupanty. Policie věc vyšetřuje pro podezření z trestného činu podpora a propagace terorismu, uvedla mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.

Armádní speciál přivezl ostatky tří zabitých vojáků z Afgánistánu. Foto: Jan Handrejch, Právo
Policie prošetřuje nálepky chválící smrt českých vojáků

Na nálepky upozornil server iDnes.cz. „Kriminalisté vlastním šetřením například zadokumentovali takové výlepy v lokalitě Národní třídy. V dané věci už zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu podpora a propagace terorismu,“ řekla mluvčí. Trestní zákoník počítá pro někoho, „kdo veřejně schvaluje spáchaný teroristický trestný čin nebo pro něj veřejně vychvaluje jeho pachatele“, s vězením na dva roky až deset let.

Další místa, kde se nálepky objevily, nechtěla Zoulová z taktických důvodů uvést. „Zabývají se tím kriminalisté, kteří se specializují na extremismus,“ řekla jen.

Těla tří českých vojáků, které v neděli v Afghánistánu zabil sebevražedný atentátník, dopravil ve středu odpoledne do vlasti armádní speciál. Prezident Miloš Zeman padlé vyznamená medailí Za hrdinství. Podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) smrt vojáků nic nezmění na českém zapojení do boje proti terorismu.

Martina Marcina (36), Kamila Beneše (28) a Patrika Štěpánka (25) Metnar v úterý povýšil in memoriam do hodností štábních praporčíků. Češi v Afghánistánu působí v rámci podpůrné mise NATO.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Související články

Výběr článků