„Měli bychom vyhlásit intifádu proti sionistickému nepříteli a budeme pracovat na jejím zahájení," prohlásil ve čtvrtek vůdce Hamásu Ismáíl Haníja. Už ve středu jeho skupina vyhlásila třídenní období hněvu. Ve čtvrtek by se měly v mnoha palestinských městech konat demonstrace.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Už ve středu Palestinci pálili vlajky USA i fotky Trumpa.

Trump ve středu oznámil, že Spojené státy uznávají Jeruzalém jako hlavní město Izraele a přesunou tam svou ambasádu. Vysloužil si tím kritiku mezinárodního společenství včetně Palestinců.

„Toto rozhodnutí otevřelo brány pekla pro americké zájmy v regionu,” komentoval Trumpovo prohlášení o Jeruzalému Ismáíl Radvan z hnutí Hamás. Trumpa nařkl, že nerespektuje zájmy Palestinců. Ti už prý budou vědět „jak správně reagovat”.

Bojovníci Hamásu na pohřbu velitele Mázina Fukahy

Bojovníci Hamásu na pohřbu velitele Mázina Fukahy

FOTO: Mohammed Salem, Reuters

Jablko sváru

Status Jeruzaléma, který je posvátným městem judaismu, islámu a křesťanství, je dlouhodobým předmětem konfliktu Izraelců a Palestinců. Jeho východní část Izrael obsadil v šestidenní válce v roce 1967.

Mapa Izraele

Mapa Izraele

FOTO: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Tuto anexi mezinárodní společenství neuznává. V roce 1980 Izrael prohlásil v rozporu s rezolucemi OSN celý Jeruzalém za „věčné a nedělitelné hlavní město” státu. Mezinárodní společenství chce, aby se konečný status města vyřešil jednáním Izraelců a Palestinců.