Američtí činitelé jsou již delší dobu nespokojeni s tím, co označují za neochotu Pákistánu aktivně postupovat proti militantním islamistickým skupinám působícím v Afghánistánu, jako je například hnutí Tálibán nebo síť Hakkání.

„Podle mě je zcela jasné, že ISI má kontakty s teroristickými skupinami,” prohlásil generál Dunford během slyšení v branném výboru horní komory Kongresu.

Poslední šance

V této souvislosti se vyjádřil i ministr obrany James Mattis. Spojené státy se podle něj „ještě jednou” pokusí v Afghánistánu spolupracovat s Pákistánem, než se prezident Donald Trump rozhodne pro některou z možností, které zasáhnou podporu, jež Islámábád údajně poskytuje militantním skupinám.

„Musíme ještě jednou zkusit, aby tato strategie s nimi fungovala… A pokud naše nejlepší snaha selže, prezident je připraven podniknout jakékoli nezbytné kroky,” prohlásil podle Reuters Mattis v branném výboru druhé komory Kongresu, Sněmovny reprezentantů.

Na dotaz členů výboru, zda mezi možnostmi, které zvažuje prezident, je i zrušení statusu Pákistánu jako hlavního spojence USA mezi nečlenskými státy NATO, ministr odpověděl: „Tím jsem si jist.”