Nižší instance soudu EU se rozhodla škrtnout Hamás ze seznamu teroristických organizací na základě formálních nedostatků někdejšího rozhodnutí EU, podle něhož bylo hnutí na soupis v roce 2003 zapsáno. Nestalo se tak totiž na základě zhodnocení činů Hamásu, ale na základě informací z médií, internetu, ale i od USA a Izraele, což soud nepovažoval za dostatečné. [celá zpráva]

Proti rozhodnutí se však v lednu 2015 odvolaly členské země EU. [celá zpráva]

Následně v září loňského roku generální advokátka Soudního dvora Evropské unie Eleanor Sharpstonová uvedla, že Hamás měl být opravdu odstraněn ze seznamu teroristických organizací, jelikož vlády osmadvacítky neposkytly dostatečné důkazy o tom, že se podílí na teroristických útocích.

LTTE mimo seznam

Ačkoliv rozhodnutí Sharpstonové závazné nebylo, není příliš obvyklé, aby se soudní dvůr jejími doporučeními neřídil.

Izrael vedl s Hamásem, který ovládá palestinské Pásmo Gazy, několik ozbrojených konfliktů. Poslední trval před dvěma lety 50 dní. O život při něm podle palestinských úřadů přišlo více než 2100 Palestinců, většinou civilistů. Na izraelské straně zahynulo 67 vojáků a šest civilistů.

Naopak separatistická organizace Tygři osvobození tamilského Ílamu (LTTE) působící na Srí Lance by měla podle soudu zůstat vyňata ze seznamu. Důvod jejího vyjmutí byl stejný jako u Hamásu, jen zdroje informací pocházely kromě médií ze Srí lanky. Organizace byla v roce 2009 poražena srílanskou armádou.