Pro návrh byli všichni členové kabinetu odpovídajícího za bezpečnost kromě ministra obrany Avigdora Liebermana. Ministr poukázal na to, že věc bude nutné koordinovat s Tureckem a že to považuje za obtížné. Provincie Idlib je na hranici s Tureckem a jeho vojáci jsou na severu Sýrie přítomni. Několik desítek raněných bylo převezeno do Turecka.

Při útoku bylo v úterý zasaženo město Chán Šajchún, kde zemřelo přes 80 lidí a kolem čtyř set bylo zraněno. Mezi oběťmi je podle posledních zpráv 27 dětí. Z provedených pitev vyplývá, že lidé byli vystaveni sarinu. Útok se připisuje syrské armádě. Ta to ale popírá. [celá zpráva]

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Po náletu stoupal z Chán Šajchúnu bílý dým, který signalizuje chemický útok.

 

Morální příklad

S návrhem přijmout raněné děti přišel ministr vnitra Jisrael Kac. Izrael by podle něj měl být vzhledem k historii Židů morálním příkladem. Úřad premiéra Benjamina Netanjahua oznámil, že se o návrhu nehlasovalo, pouze se o něm jednalo.

Netanjahu chemický útok odsoudil a řekl, že podporuje odvetný krok USA. Americká armáda v pátek zaútočila střelami Tomahawk na syrskou základnu Šajrát, kde poničila letadla a infrastrukturu. Netanjahu prohlásil, že USA zaútočily z morálních důvodů.

Izrael se drží stranou syrského konfliktu a s výjimkou úderů na muniční konvoje Hizballáhu do něj nezasahuje. Nepřijímá ani syrské uprchlíky. Debata o přijetí 100 syrských sirotků začátkem roku vyzněla do ztracena.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Záchranáři ošetřují zraněné děti po chemickém útoku v Idlibu.