„Posouváme se do éry, která je stejně nebezpečná, ne-li nebezpečnější než byla studená válka, protože jsme se nezaměřili na strategické vztahy mezi Moskvou a Washingtonem,“ řekl Sawers.

KOMENTÁŘ DNE:
Vláda není polokomunistická - Argumentaci k povaze nové vlády s důvěrou analyzuje Jiří Pehe. Čtěte zde >>
Zvítězí anglický lid, nebo EU – Britsko-unijní bitvu o brexit komentuje Alexander Tomský. Čtěte zde >>

„To, že nezacházíme s Ruskem a Čínou jako s významnými mocnostmi, nám může způsobit značné škody. Potřebujeme se vyhnout pokračování v cestě, která vede k přímé konfrontaci,“ řekl. Zdůraznil, že problémem je absence jasné strategie ve vztazích s Ruskem, jaká existovala za studené války a která by zajistila stabilitu.

Absence strategické komunikace

Sawers zmínil ukrajinskou krizi, která byla způsobena absencí strategické komunikace. Podle něj Vladimir Putin chybně vnímal signály z Washingtonu a angažoval se na Ukrajině, protože byl přesvědčen, že odvrací Západem podporované povstání.

Domnívá se, že je potřeba, aby Západ uznal, že se poměr sil ve světě změnil, protože vzrostla vojenská síla Ruska i ochota Moskvy ji použít.

Bývalý šéf MI6 také upozornil, že Západ ponechal prázdno v Sýrii. Odmítl však ideu na vytvoření bezletové zóny nad Aleppem, po které volala Francie ve svém vetovaném návrhu rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Ve středu si přitom nálety na tržiště v Aleppu vyžádaly podle opozičních organizací na místě 25 obětí. V úterý tam při náletech zemřelo 41 osob.

Vyklizená scéna v Sýrii 

Podle něj by to bylo možné před třemi čtyřmi lety, ale nyní je to už nereálné. „Nemůžete nechat působit síly NATO nebo USA ve stejné operační oblasti jako ruské bez toho, abyste riskovali mezi nimi přímý střet,“ řekl.

Počet možností, jak zasáhnout v Sýrii se podle jeho názoru zmenšil, když se v roce 2013 Západ rozhodl neintervenovat navzdory tomu, že syrský režim nasadil chemické zbraně. „Chemické zbraně použil režim v Damašku proti svým vlastním lidem. Prosazovali jsme tabu na použití chemických zbraní a v tomto případě jsme v tom selhali. Vyklidili jsme scénu a nasunuli se do ní Rusové. To byla jistě chyba,“ prohlásil.

Sawers zkritizoval ale i jednání britského ministra zahraničí Borise Johnsona, který vyzval k demonstracím před ruskou ambasádou v Moskvě. Zmínil, že je potřeba myslet na diplomaty na britském velvyslanectví v Moskvě. [celá zpráva]