V Ankaře ve středu poprvé od pokusu o převrat z minulého pátku jedná bezpečnostní rada státu i vláda. Erdogan avizoval vyhlášení mimořádných opatření, ale neupřesnil, o co půjde. Už ale naznačil, že by chtěl obnovit trest smrti.

Turecké úřady mezitím ve spojitosti s pokusem o převrat obvinily 99 generálů a admirálů. To je víc než čtvrtina nejvyšších velitelů, upozornila agentura Reuters.

Současně jsou vyšetřováni všichni vojenští soudci a žalobci. Za mřížemi skončilo 6000 vojáků.

Úřady také dočasně zakázaly všem akademikům vycestovat do zahraničí.

ČTĚTE TAKÉ
Trest smrti podepíšu, když o něm rozhodne parlament, tvrdí Erdogan
Bělobrádek: Turečtí učitelé, kterých se Erdogan zbavil, by mohli působit v Česku
Imám Gülen – navzdory exilu veřejný nepřítel číslo jedna

Erdoganova vláda pokračuje v čistce nejen ve státním aparátu. V práci skončilo 21 000 učitelů, z nichž mnozí působí na soukromých školách, ale také 15 200 dalších zaměstnanců ministerstva školství.

Zproštěno funkcí bylo také 1577 univerzitních děkanů, 8000 policistů, 1500 zaměstnanců ministerstva financí, 257 úředníků kanceláře premiéra, 30 guvernérů, 2745 soudců a další desítky a stovky zaměstnanců státní správy a samosprávy.

Obviňování USA

Erdogan tvrdí, že puč organizoval 75letý vlivný klerik Fethullah Gülen, který žije čtvrt století v americké Pensylvánii. Ten to popřel. [celá zpráva]

Gülen podle Erdogana vede teroristickou skupinu a USA ho kryjí. Erdogan tímto svým výrokem pobouřil americkou vládu, která se ostře ohradila ústy ministra zahraničí Johna Kerryho, který pohrozil, že by kroky turecké vlády mohly mít následky v rámci NATO, jehož je Turecko členem.

Americký prezident Barack Obama byl mezi prvními, kdo ještě v pátek v noci podpořil Erdoganovu vládu vůči pučistům.