"V průměru je denně zabito či zraněno šest dětí," píše v dokumentu Dětský fond OSN, který registruje 934 usmrcených a 1356 zraněných dětí ve válce. Tyto údaje ale organizace považuje za pouhou "špičku ledovce".

KOMENTÁŘ DNE:
Rumuni protestují, EU se blazeovaně neangažuje - Protesty Rumunů proti korupci a nečinnost Evropské unie komentuje Alex Švamberk. Čtěte zde >>
Očima Saši Mitrofanova: Komu Senát nedají? Kdo ho nechce dát?

UNICEF rovněž upozorňuje na to, že děti jsou stále více verbovány jako vojáci. Dětský fond má zdokumentováno 848 případů, kdy se chlapci - někteří ve věku pouhých deseti let - stali dětskými vojáky.

Podvýživa se zhoršuje

Podle OSN je nejméně 320 000 dětí je v Jemenu ohroženo těžkou podvýživou. V zemi závisí na potravinové pomoci více než polovina obyvatel. Minulý týden Světový program pro výživu uvedl, že téměř polovina z 22 jemenských provincií je na pokraji hladomoru a potravinovou pomoc v zemi potřebuje přes 13 miliónů lidí.

Chlapec přišel za války o nohu-

Chlapec přišel za války o nohu.

FOTO: Hani Mohammed, ČTK/AP

"UNICEF rovněž odhaduje, že téměř 10 000 dětí mladších pěti let v Jemenu v uplynulém roce podlehlo nemocem, kterým lze předcházet," konstatuje se ve zprávě.

Zástupce UNICEFu pro Jemen Julien Harneis uvedl, že UNICEF se snaží dodávat do země potraviny a očkovací látky proti obrně a spalničkám i dalším dětským nemocem, ale nestačí to: „Máme nárůst jak u vážné akutní podvýživy, tak u chronické podvýživy.”

V nemocnici v Saná pomáhají podvyživenému chlapci

V nemocnici v Saná pomáhají podvyživenému chlapci.

FOTO: Hani Mohammed, ČTK/AP

Humanitární pomoc potřebuje v zemi asi deset miliónů dětí.

"Základní služby a infrastruktura v Jemenu jsou na pokraji totálního zhroucení," varuje ve své zprávě Dětský fond OSN a poukazuje přitom na útoky na školy, nemocnice a vodovodní systém.

 Válka v Jemenu

Krize v Jemenu trvá od roku 2014, kdy šíitští povstalci obsadili metropoli Saná a začali postupovat dál na jih. Na stranu vlády se loni přidala arabská koalice v čele se Saúdskou Arábií a díky ní se podařilo několik oblastí osvobodit. Neklidné situace v zemi ale nadále využívají další ozbrojené skupiny jako Islámský stát či jemenská odnož Al-Káidy na Arabském poloostrově.

Jemenské děti mezi troskami

Jemenské děti mezi troskami

FOTO: Hani Mohammed, ČTK/AP

Boje si podle agentury Reuters vyžádaly 6200 obětí.

Minulý týden se strany jemenského konfliktu dohodly na příměří, které má začít platit 10. dubna o půlnoci. Nové kolo mírových rozhovorů by pak mělo být zahájeno 18. dubna. Předchozí pokusy o příměří však většinou ztroskotaly.