"Na základě analýzy a zjištění panel odborníků došel k závěru, že odpálení rakety Emad představuje ze strany Íránu porušení článku 9 rezoluce 1929 Rady bezpečnosti OSN," píše se v důvěrné zprávě, z níž citovala agentura Reuters.

Desetistránkový dokument je datován na 11. prosince.

Spojené státy již bezprostředně po říjnovém testu uvedly, že Teherán nejspíš porušil rezoluci Rady bezpečnosti OSN. O úspěšném testu informovalo íránské ministerstvo obrany.

Mluvčí Bílého domu Josh Earnest v úterý na dotaz, zda by USA mohly za test na Írán uvalit sankce, odpověděl, že by prezident Barack Obama nestál v cestě, pokud by představitelé dospěli k závěru, že to bude užitečné.

Dolet až 1700 kilometrů

Emad je údajně raketou dlouhého doletu. Podle analytiků jde nejspíš o verzi rakety Šaháb-3 na tekuté palivo, která je v íránské výzbroji od roku 2003, o přibližně shodném doletu 1700 kilometrů.

Nová střela je ale schopna dopravit bojovou hlavici o hmotnosti 750 kilogramů s přesností na 500 metrů, zatímco Šaháb-3 měl přesnost 2000 metrů.

Írán má zakázáno podnikat jakoukoli činnost související s balistickými raketami, které by případně mohly nést jadernou hlavici, nicméně jeho představitelé dali najevo, že tento zákaz budou ignorovat.