„Země zde zmíněné se rozhodly vytvořit vojenskou alianci vedenou Saúdskou Arábií pro boj proti terorismu se společným operačním centrem se sídlem v Rijádu, pro koordinaci a podporu vojenských operací,” uvádí se v prohlášení.

Cílem skupiny je podle prohlášení boj proti terorismu ve všech jeho formách. Členové aliance chtějí chránit islámský národ před zlem všech teroristických skupin a organizací, které způsobují smrt a korupci na zemi a jejichž cílem je terorizovat nevinné.

Ministr financí Muhammad bin Salmán Saúd na tiskové konferenci řekl, že země chtějí bojovat proti terorismu v Iráku, Sýrii, Libyi, EgyptěAfghánistánu. Nabídl však pouze několik málo konkrétních údajů o tom, jaký by měl být vojenský postup. Zdůraznil, že akce v Sýrii a Iráku budou koordinovány s akcemi předních světových velmocí a mezinárodních organizací, napsala agentura Reuters.

Operace proti šíitům v Jemenu

Saúdská Arábie už vede vojenskou koalici zasahující na přání jemenské vlády v Jemenu, kde bojuje proti šíitským vzbouřencům. Tvrdí, že šíity podporuje Írán. V této operaci si funkčnost podobné koalice ověřila, šíity se podařilo na části území zatlačit.

Saúdská Arábie, Turecko i Katar a emiráty také podporují různé vzbouřenecké skupiny v Sýrii bojující proti vládě prezidenta Bašára Asada, která všechny povstalce bez rozdílu označuje za teroristy. V některých případech jde o sporná uskupení, mající blízko i k al-Káidě.