„Sdělili jsme Radě pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC) i OSN, že je třeba zavést bezletovou zónu a zakázat užívání bojových letadel na letištích kontrolovaných Húsíi,“ řekl šéf diplomacie arabskému deníku Aš-Šark al-Avsat.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Varoval před stupňujícími se protivládními akcemi ze strany šíitských povstalců z kmene Húsí a upozornil, že země je na pokraji občanské války.

„Žádáme síly GCC, aby intervenovaly a zastavily postup Húsíů podporovaných Íránem,“ uvedl Jasín.

Saúdové jsou pro

Saúdská Arábie v pondělí ohlásila, že by mohla intervenovat. „Pokud tato záležitost nebude vyřešena mírovou cestou, přijmeme nezbytná opatření na ochranu před agresí,“ prohlásil saúdskoarabský ministr zahraničí Saúd al-Faisal.

Povstalci v únoru svrhli vládu prezidenta Abdara Rabbúa Mansúra Hádího, který utekl na jih do Adenu, kde vytvořil nové mocenské centrum. O víkendu pak šíité ovládli i Táizz, třetí největší město v zemi. [celá zpráva]

V Jemenu je ovšem také aktivních několik radikálních skupin včetně místní odnože Al-Káida a Islámského státu.