Video z hromadné vraždy ve městě Dabiq nedaleko hranice s Tureckem zveřejnili radikální islamisté o víkendu. Kromě toho ukázali i hlavu dalšího zajatce – Američana Petera Kassiga.

To, že na něm figurují dva Francouzi, potvrdil vládní mluvčí Stéphane Le Foll a podobně hovořil i francouzský prezident Francois Hollande během své návštěvy Austrálie. Úřady už dříve uvedly, že jedním z nich je 22letý Maxime Hauchard, který odešel bojovat do Sýrie v srpnu 2013.

„Toto není Maxime, kterého jsme znali,“ popsali jeho bývalí sousedi ze vsi Bosc-Roger-en-Roumois v Normandii. Dodali, že Hauchard se dobře učil a nikdy s ním nebyly žádné potíže, i když si rád jako všichni mladí užíval, přičemž se nevyhýbal ani alkoholu. „Byl to obyčejný Francouz z katolické rodiny,“ dodali sousedé.

Zpráva o tom, že Hauchard figuruje v popravčí četě, údajně zdrtila jeho rodiče.

Evropané v popravčí jednotce Islámského státu. První označený zleva je Belgičan Abú Dudžana, druhý Francouz Abú Uthman, třetí Brit přezdívaný Džihádista John a čtvrtý Francouz Maxime Hauchard.

Evropané v popravčí jednotce Islámského státu. První označený zleva je Belgičan Abú Dudžana, druhý Francouz Abú Uthman, třetí Brit přezdívaný Džihádista John a čtvrtý Francouz Maxime Hauchard.

Nově analýzy potvrdily, že kromě Haucharda působí v jednotce ještě stejně starý muž z východního předměstí Paříže, který přijal válečnické jméno Abú Uthman.

Francouzi ovšem nejsou jedinými Evropany v jednotce. Figuruje v ní i muž s britským přízvukem přezdívaný Džihádista John, který v uplynulých týdnech vraždil britské a americké rukojmí. John je jediný, který na nejnovějším videu zůstává zahalený.

Video

Islámský stát sťal dalšího zajatce, tentokrát Brita

Spekulovalo se o tom, že jeho spolubojovníkem ve skupině je také student medicíny z Walesu, ale to se nepotvrdilo. Dalším příslušníkem je však 28letý Belgičan Abdelmadžíd Gharmaoui, člen organizace Sharia4Belgum (Šaría pro Belgii), který si říká Abú Dudžana.

Zpráva předložená Radě bezpečnosti OSN varovala, že do Sýrie a Iráku odešlo vést džihád až 15 tisíc lidí z více než 80 zemí.