Hamdalláh, který stojí v čele koaliční vlády palestinských hnutí HamásFatah, řekl, že je nutné ukončit cyklus neutuchávajícího strádání Palestinců: „Požadujeme spravedlnost pro náš lid, který je každý den po 47 let pod izraelskou okupací. Nastal čas ukončit tuto agresi, nastal čas ukončit obklíčení.“

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Pásmo Gazy se proměnilo ve válečnou zónu

Zdroj: Reuters

Když se v pásmu Gazy v roce 2007 chopil moci radikální Hamás, IzraelEgypt uplatnily blokádu pásma, kam se nesmí dodávat řada produktů.

Při náletu poničená mešita v Gaze

Při náletu poničená mešita v Gaze

FOTO: Lefteris Pitarakis, ČTK/AP

Izrael se obává, že je Palestinci využívají především k budování svých ozbrojených složek, které podnikají raketové útoky na Izrael.

Izraelská operace Ochranné ostří, která je odpovědí na poslední vlnu ostřelování židovského státu palestinskými raketami, si podle středečního sdělení ministerstva zdravotnictví v Gaze vyžádala životy 637 Palestinců. Více než 4000 jich bylo zraněno.

Izraelské obranné síly uvádějí, že zabily při náletech a ostřelování nejméně 170 palestinských radikálů.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Střety mezi palestinskou mládeží a bezpečnostními složkami v Hebronu

Zdroj: Reuters

Izraelská armáda v noci bombardovala 20 cílů v palestinském pásmu Gazy. Zahynulo podle ní dalších 20 palestinských radikálů a armáda přišla o další dva vojáky. Izrael ztratil 31 svých občanů.

Podle OSN je v uprchlických táborech nyní 118 300 Palestinců.