Skupina prý nereagovala na výzvu vojáků, aby od plotu odstoupila. Vojáci postupovali rutinně jako při zatýkání. Když vyčerpali všechny prostředky, vystřelili směrem k hlavnímu z aktérů a mířili na dolní části těla. Júsif Šavamra byl postřelen a izraelští zdravotníci ho převezli do nemocnice v Izraeli, kde na následky zranění zemřel.

Podle palestinských statistik Izraelci zabili od loňského července, kdy byly obnoveny mírové rozhovory, už 57 Palestinců a přes 890 dalších zranili. Palestinská strana tvrdí, že vojáci používají nepřiměřené síly. Téhož názoru je také organizace Amnesty International, podle které mohou tyto zásahy spadat pod válečné zločiny.

Izrael od roku 2002 buduje bezpečnostní zeď kolem západního břehu Jordánu, která ho má ochránit před útoky teroristů. Dokončeno je zhruba 85 procent trasy, jež má měřit přes 710 kilometrů. Mezinárodní instituce Izrael vyzvaly, aby tuto nelegální stavbu zrušil. Na jihu, kde se nachází Hebron, je nedokončený úsek, jímž se často snaží projít Palestinci do Izraele.