„Než nás všechny pohltí, musíme je všechny zcela zničit,” řekl o jaderných zbraních Chazáí. „To není možnost volby, to je nutnost. Je to naše právo i povinnost,” dodal s tím, že je třeba vyvinout více politické vůle k dosažení světa bez jaderných zbraní v co nejkratší době.

Prohlášení zaznělo několik dní před plánovaným obnovením rozhovorů Teheránu se šesti velmocemi o íránském jaderném programu, který vyvolává ve světě obavy. Zatímco Írán opakovaně tvrdí, že jeho jaderný program má výhradně mírové cíle, Západ ho podezírá z vývoje jaderných zbraní.

KLDR je proti

Je třeba si uvědomit, že šíitský Írán sousedí s převážně sunnitským Pákistánem, který jaderné zbraně vlastní. Má je i Izrael, i když to oficiálně nepřiznává.

Výbor pro odzbrojení přijal řadu rezolucí včetně japonské, která vyzývá ke „společné akci s cílem zcela eliminovat jaderné zbraně”, a ostře odsuzuje únorový jaderný test KLDR. Rezoluci schválil výbor hlasováním, kdy ze 164 hlasujících byla jedna země proti a 14 dalších se zdrželo. Odmítavý hlas byl od Severní Koreje, mezi těmi, kdo se zdrželi, byl například Írán, Izrael, Sýrie, Rusko, Čína a Indie.

O odstranění všech jaderných zbraní mluvil při své první pražské návštěvě v roce 2009 i prezident Barack Obama. [celá zpráva]