Hlavní obsah

Ženy nesmějí řídit, protože to škodí vaječníkům, tvrdí saúdskoarabský klerik

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Rijád

Řízení automobilu může u žen poškodit vaječníky a řidičkám se také častěji rodí děti se zdravotními problémy. Tvrdí to saúdskoarabský duchovní šajch Sálih Luhajdán v příspěvku ke kampani, již vedou Saúdské Arabky za rozšíření svých práv.

Foto: Profimedia.cz

Článek

Kampaň Women2drive trvá od roku 2011 a připojilo se k ní na 11 000 žen, které tak bojují o právo řídit automobil. Saúdská Arábie to ženám zakazuje, podobně jako jim upírá mnohá další občanská práva. Saúdské Arabky, které musejí cestovat, jsou tak odkázány na nájemné řidiče nebo na mužské příbuzné.

Zákaz řídit automobil je pro ženy v Saúdské Arábii sice neformální, avšak policie jeho porušení pokutuje. Řidičské průkazy se v království vydávají jenom mužům.

Organizátorky kampaně Women2drive v červnu 2011 stanovily den, kdy měly ženy zasednout za volanty aut a vydat se navzdory zákazu na silnice ve velkém počtu. Pět jich ale bylo zatčeno a některé i odsouzeny. Další akce podobného druhu je ohlášena na letošní 26. říjen.

"Jak ukazují lékařské výzkumy..."

Mnohé Saúdské Arabky řidičské průkazy mají, protože si jej vyřídí v cizině. Proti tomu, aby ženy řídily, jsou zejména konzervativní náboženské kruhy.

"Jestliže žena řídí automobil a pokud to není z čiré nezbytnosti, může to mít negativní fyziologický dopad. Jak ukazují lékařské výzkumy, má to automatický vliv na vaječníky, zvedá se přitom pánev. Proto zjišťujeme, že ty ženy, které pravidelně řídí auto, rodí děti, jež mají nejrůznější zdravotní problémy," prohlásil šajch Luhajdán, jehož citoval server Sabq.org.

Tento duchovní však patří nejen k odpůrcům práva žen řídit automobil, ale je proti rozšíření práv žen obecně. Saúdské Arabky nejen že nesmějí samy řídit, ale potřebují souhlas mužského příbuzného, když chtějí cestovat, když mají být operovány nebo když chtějí začít pracovat.

Král Abdalláh se v poslední době stavěl spíše na stranu umírněných zastánců změn: zrušení zákazu řízení pro ženy sice otevřeně nepodpořil, ale zrušil například trest bičování pro jednu z odsouzených řidiček.

Reklama

Výběr článků

Načítám