„Nemyslím si, že existuje jakýkoli důvod očekávat v dalších letech klid,“ řekl Elliott Abrams z odboru blízkovýchodních studií na radě pro mezinárodní vztahy. "Je tu zcela rozdělená země," dodal.

I další upozorňují na aktuální možnost prohloubení krize a růst násilí. „Nemyslím si, že Egypt upadá do občanské války, ale rozhodně se propadá do občasného konfliktu,“ řekl Khalen Elgindy z institutu Brookings. „Nevidím žádného z klíčových hráčů včetně armády, které se to týká zejména, že by přehodnotili směr, jímž postupují.“

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Totálně zdevastovaná Káhira po zásahu ozbrojených sil

„Budoucnost je hrozivá,“ přizvukuje profesor georgetownské univerzity Adel Iskander. Současně ale dodává: „Ale jsem přesvědčen, že nakonec se obě strany sejdou a pokusí se najít východisko. Mohou tu být další ztráty na životech, než k tomu dojde, ale nevidím, že by situace směřovala k občanské válce.“

Mocná armáda

Důvodem je to, že lidé nejsou ozbrojeni a není mezi nimi dost zbraní, aby mohli otevřeně bojovat, jako je tomu v Sýrii nebo to bylo v Libyi. Phyllis Benniosová z Institutu pro politické studie tvrdí: „Egypt nemá velkou ozbrojenou populaci a šance, že by se armáda rozdělila, jako se tomu stalo v Libyi nebo v Sýrii, je méně pravděpodobná kvůli roli armády v egyptské společnosti. Je oddělená od společnosti a privilegovaná.“ Podle ní armáda kontroluje 35 až 40 procent ekonomiky.

Elgindy ale varuje, že se krize potáhne, a dodává, že bude potřeba proces národního usmíření. Uvedl, že pokud by Američané nebo Evropané působili jako zprostředkovatelé rozhovorů mezi znepřátelenými stranami, měli by to udělat rychle, než budou další mrtví.

Příznivci svrženého prezidenta Mursího odnášejí zraněného demonstranta.

Příznivci svrženého prezidenta Mursího odnášejí zraněného demonstranta.

FOTO: Asmaa Waguih, Reuters

Podle Iskandera ani pozastavení pomoci ze strany USA neoslabí egyptskou armádu, protože ta má ohromné prostředky.

Hrozba guerilly a terorismu

Vyhlídky však podle nikoho nejsou růžové, násilí bude pokračovat a vyžádá si další mrtvé. A kdy se dá mluvit už o občanské válce, a kdy ještě ne, je spíše technická otázka, i když jde o asymetrický konflikt. Mnohdy jsou lidé ochotni bojovat a umírat, i když nemají zbraně, které by jim umožnily čelit přímo armádě.

Může proto hrozit i druh guerillového boje, protože značná část Egypta je málo osídlená a obtížně přístupná. Je v něm terén, který tak často využívají islámské teroristické skupiny. Některé vzešly přímo z Muslimského bratrstva, které stojí na jedné straně současného konfliktu a má zkušenosti s působením v podzemí a atentáty, což dokumentuje i konec prezidenta Anvara Sadata.