Počet ani jména zadržených uvedeny nebyly, protože se očekávají další zatýkání. Tajná služba Šin jen zmínila, že většina zadržených organizátorů pochází z vesnice Bajt Lakíja na západním břehu Jordánu. Skupina naverbovala izraelského Araba z města Tajba v Izraeli, který ale také pocházel v Bajt Lakíje, ovšem získal izraelské občanství, aby jeho rodina nebyla rozdělená.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Autobusem v Tel Avivu otřásla exploze

Aby se atentátníci dostali do Tel Avivu, použili vozidlo izraelského zaměstnavatele Araba z Tajby. Tento muž umístil nálož napojenou na mobilní telefon v autobuse. Pak z něj vystoupil a zavolal svým komplicům, kteří telefonátem na příslušný mobil bombu odpálili.

K útoku se přihlásilo ozbrojené křídlo umírněné strany Fatah prezidenta Mahmúda Abbáse a ještě jedna další radikální palestinská organizace. Podle mluvčí izraelské armády Avital Leibovičové byl ale zadržený muž členem Hamásu, který vládne v Gaze.

Telavivský autobus poškozený výbuchem

Telavivský autobus poškozený výbuchem

FOTO: Nir Elias, Reuters

Exploze autobusu na jedné z nejrušnějších tříd Tel Avivu oživila mezi Izraelci těžké vzpomínky na časté útoky proti autobusům během minulé dekády palestinského povstání. [celá zpráva]

Tajná služba uvedla, že naštěstí byla použita jen malá nálož, takže zranění nejsou tak vážná a v nemocnici skončilo jen šest lidí se středně vážnými zraněními.