Pannetovo prohlášení zaznělo několik hodin poté, co delegace Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) přiletěla do Íránu jednat o sporném íránském jaderném programu.

"Shoda panuje v tom, že pokud by se (Íránci) rozhodli tak učinit, trvalo by jim asi rok, než by dokázali bombu vyrobit, a pak možná další rok nebo dva, než by ji umístili na nějaký nosič," prohlásil Panetta v pořadu CBS 60 Minutes.

Panetta zdůraznil, že USA nechtějí, aby si Teherán opatřil jaderné zbraně, a uvedl, že pokud Írán pokročí v jejich vývoji a Washington o tom získá informace, podnikne všechny nezbytné kroky, aby ho zastavil. Vyloučeno přitom není ani vojenské řešení.

"Na stole jsou všechny možnosti," odpověděl Panetta na otázku, zda by případná opatření Washingtonu zahrnovala i vojenské kroky.

Izraelský ministr obrany Ehud Barak

Izraelský ministr obrany Ehud Barak

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Izrael varuje, že na útok může být už pozdě.

Izraelský ministr Barak v pátek v Davosu podle CBS řekl, že svět musí reagovat rychle a co nejdříve donutit Írán, aby zastavil obohacování uranu. Varoval, že může nastat stav, kdy už ani přesný úder na jaderná zařízení nepomůže.

Podpořil minutý týden přijaté embargo na dovoz íránské ropy. „Vypadá to, že je to urgentní, protože se zdá, že se Íránci záměrně posouvají do stavu, který označujeme za zónu imunity, kdy je už nebude moci zastavit žádný chirurgický útok.“

Íránská jaderná zařízení

FOTO: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Izrael provedl už dva nálety na jaderná zařízení, zničil irácký reaktor v Osiraku a pak místo, kde vznikal reaktorSýrii.

V půlce ledna však Barak uvedl, že Izrael zatím nerozhodl o jednostranném útoku na íránská jaderná zařízení.

Barak také varoval, že v případě, že by Írán měl jadernou zbraň, byl by to konec nešíření jaderných zbraní, Saúdská Arábie už naznačila, že by ji vyvinula taky.

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád

FOTO: Morteza Nikoubazl , Reuters

Ahmádínežád slíbil jednání

Inspektoři MAAE by v Íránu měli zůstat do úterý. Hlavním cílem jejich cesty je zvýšení tlaku na íránskou vládu, aby přistoupila na dialog na toto téma.

Írán o předpokládaných experimentech směřujících k výrobě jaderné zbraně několik let odmítal diskutovat. Jeho případné rozhodnutí zasednout k jednacímu stolu by proto podle zahraničních agentur bylo možné považovat za zásadní změnu. Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád už prohlásil, že je ochoten o jaderném programu jednat, v minulosti však tato jednání vždy selhala.