V pondělí bylo odříznuto a izolováno damašské předměstí Muadhamíja. Obklíčili je vojáci. Ze čtvrti je slyšet neustávající palba a nad oblastí je se vznáší hustý černý dým.

Rozstřílený minibus

Syrská vláda tvrdí, že zasahuje proti zločineckým gangům, jednomu například připisuje deset mrtvých dělníků, kteří byli nalezeni v rozstříleném mikrobusu u Homsu. Tento případ rozmázla v médiích, i když jinak se o akcích proti demonstrantům příliš neinformuje. Případ ale není možné ověřit nezávisle.

Oficiální obrázek obrněného transportéru opouštějícího město Dará na jihu Sýrie

Oficiální obrázek obrněného transportéru opouštějícího město Dará na jihu Sýrie

FOTO: ČTK/AP

V neděli večer syrská tisková agentura SANA oznámila, že "ozbrojený gang teroristů" zabil při přepadení autobusu poblíž města Homs deset dělníků vracejících se z Libanonu  Podle lékaře měli na tělech stopy po střelách do hlavy, hrudníku nebo břicha.

Tanky v ulicích měst

Syrské tanky v neděli vjely do města Tafas na jihu země. Ozbrojené síly je obsadily. Tafas leží nedaleko Dará, kde protivládní protesty v polovině března propukly a odkud se minulý týden stáhly. Syrské bezpečnostní síly zároveň zatkly více než 200 osob ve městě Banijás, které bylo obsazeno v sobotu.

Tank na jihu Sýrie (obrázek z videa)

Tank na jihu Sýrie (obrázek z videa)

FOTO: Reuters

Do ulic třicetitisícového Tafasu vjelo osm tanků v neděli ráno. Z ulic byla slyšet střelba. Policisté a vojáci vnikali do domů a zatýkali mladé lidi. Tafas leží poblíž města Dará, kde protesty 15. března propukly.

Přes 200 lidí zatkly bezpečnostní síly v přístavu Banijás, který armáda obsadila už v sobotu. Je mezi nimi i desetiletý chlapec, řekl agentuře AP šéf syrského monitorovacího střediska pro lidská práva. V městě nejde elektrický proud a všechny komunikace byly přerušeny. "Město je odříznuto od světa a v jižních čtvrtích, kde je soustředěn protivládní odpor, jsou na střechách rozmístěni ostřelovači," uvedl.

Čištění ulic v Homsu

Syrské úřady jsou podle zahraničních analytiků odhodlány potlačit násilím odpor v Banijásu i v miliónovém Homsu. Podle ochránců lidských práv pronikli vládní vojáci do několika čtvrtí v Homsu, které dosud drželi odpůrci režimu a postupovali ulici po ulici. Slyšet byla palba.