V obou případech atentátníci použili auta naložená výbušninami. Ve vesnici Chazna u Mosúlu explodovaly v pět ráno nálože ve dvou nákladních automobilech. Útok si vyžádal nejméně 28 mrtvých a 138 zraněných. Exploze byla tak silná, že srovnala se zemí skoro čtyřicet domů.

Vesnice leží na okraji Mosúlu, ale stranou hlavních cest. Na silnici vedoucí do ní se neprovádějí žádné kontroly, uvedla CNN. Obývají ji především Kurdové ze malé sekty Šabak.

Počet obětí není zřejmě konečný, protože těla byla převezena do dvou nemocnic a těžká technika teprve začala odklízet trosky domů. 

Atentáty v metropoli

V Bagdádu byly podniknuty dva atentáty. Počet obětí útoku ve čtvrti Amil, kde nevybuchla nálož v autě, jak se původně uvádělo, ale bomba ukrytá v odpadcích, byl snížen na sedm, podle některých agentury však byl ve městě podniknut ještě jeden atentát v Šurtě, který si vyžádal deset mrtvých. Zraněno bylo 81 lidí. Nálože explodovaly kolem 6:30, když šli lidé do práce.

K útokům se zatím nepřihlásila žádná skupina. V minulosti podobné atentáty na obyvatele, zejména šíity, měli často na svědomí sunnitští extremisté včetně bojovníků Al-Kajdy.

Nedaleko Mosúlu na severu země již v pátek exploze bomby u šíitské mešity usmrtila 38 lidí a dalších 95 zranila. Útok na poutníky byl druhý nejkrvavější od konce června, kdy se americké jednotky stáhly z iráckých měst. [celá zpráva]