Hlavní obsah

Irácká policie zakročila proti íránské opozici, čtyři mrtví

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Bákubá

Čtyři zastřelené a 300 zraněných si v úterý údajně vyžádaly střety, které vypukly v táboře íránské opoziční skupiny Lidoví modžáhedové (OMPI) v Iráku. Násilnosti začaly poté, co se irácká policie a armáda pokusily obsadit tábor, kde od roku 1986 žili odpůrci íránského režimu, oznámila agentura AFP s odvoláním na mluvčího OMPI. Policejní bilance uvádí nejméně 260 zraněných, mrtvé ale popírá.

Článek

Střety prý trvaly několik hodin a mezi zraněnými je 200 členů OMPI a 60 příslušníků bezpečnostních sil. Na 50 obyvatel tábora bylo zadrženo. Ve večerních hodinách podle iráckých zdrojů měly bezpečnostní síly tábor pod kontrolou.

Irák už letos v lednu oznámil, že do dvou měsíců uzavře tábor íránských Lidových modžáhedů. Zdůvodnil to tím, že nehodlá na svém území podporovat žádné protiíránské aktivity. Uživatelé tábora ležícího severně od Bagdádu měli možnost odejít do jiné země a pokud by ji nevyužili, měli být deportováni do Íránu. Irácká armáda se pokusila převzít nad táborem kontrolu, ale narazila na prudký odpor jeho obyvatel.

Lidoví modžáhedové sice pomohli islámskému duchovenstvu zvítězit v roce 1979 v íránské islámské revoluci, ale později se proti šíitským duchovním postavili a stali se obránci umírněného islámu. V irácko-íránské válce v 80. letech minulého století stáli na straně Iráku. Jejich tamní tábor byl založen roku 1986, když tehdejší irácký prezident Saddám Husajn skupině povolil zřídit v Iráku základnu k útokům na Írán. Po Saddámově svržení v roce 2003 americká armáda modžáhedy odzbrojila.

Od ledna, kdy platí nová irácko-americká bezpečnostní smlouva, tábor Ašraf přešel do rukou irácké armády. USA, Teherán i Bagdád řadí Lidové modžáhedy k teroristům. Tábor využívalo 3500 lidí.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám