Z měst mizí i některé bariéry, které například v Bagdádu dělily čtvrtě obývané muslimy různého vyznáni. Na některých se objevily oslavné nacionalistické nápisy. V ulicích Bagdádu vyhrávají kapely, auta jsou ověnčena květinami a z reproduktorů zní vlastenecké písně.

Premiér Núrí Málikí označil už v pondělí stažení za „velké vítězství“, které osvobozuje národ od zahraničních okupantů. V úterním projevu vyzval k bdělosti a jednotě: „Žehnám vám, žehnám vám za vaše úspěchy, za to, že jsme dosáhli tohoto úspěchu,“ řekl ministrům obrany, vnitra a národní bezpečnosti i důstojníkům bezpečnostních složek.

Americké jednotky odjíždějí ze základny v iráckém městě Suvajra.

Americké jednotky odjíždějí ze základny v iráckém městě Suvajra. FOTO: Helmiy al-Azawi, Reuters

Stažení v pravý okamžik je milník

Podle amerického velvyslance v Iráku je stažení, které následuje více než šest let po začátku invaze „milníkem“.

"Myslíme si, že Irák je připraven a Irák se také domnívá, že je připraven,“ řekl velvyslanec a dodal: „Strávili jsme hodně času úzkou spoluprací s iráckými bezpečnostními složkami, že panuje vzájemné porozumění, že teď je ta pravá chvíle"

Podle něj ale stažení mimo města neznamená, že by se počet amerických vojáků v Iráku výrazně snížil. Změna však bude viditelná. „Počet Američanů, které uvidí Iráčané ve městech, bude drasticky omezen,“ uvedl vysoký představitel Pentagonu Joseph McMillan.

Z většiny měst se už američtí vojáci stáhli na základny mimo města. V Bagdádu a v Mosúlu, kde radikálové útočí nejčastěji, do poslední chvíle hlídkovaly americké jednotky.

McMillan také uvedl, za jakých okolností se jednotky mohou vrátit: „Když je povolá irácká vláda.“

Během posledních deseti dnů při atentátech zahynulo na 250 lidí.

To bude podle analytiků velká výzva pro Irák, která ukáže, jak je schopen se vyrovnat se svými vážnými problémy, a zda dokáže zvládnout a vyřešit etnické i náboženské rozbroje.

Iráčané tančí v Ramádí na oslavu odchodu vojáků USA.FOTO: ČTK/AP

Radikálové přitom od konce dubna zesílili svou aktivitu a podnikli mnoho vražedných pumových atentátů. Ty si jen za posledních deset dnů vyžádaly na 250 obětí.

Smrt amerických vojáků

V Iráku byli v pondělí v boji zabiti čtyři američtí vojáci. O úmrtí Američanů informovala v úterýagentura AP. Patřili k divizi, která sloužila v Bagdádu.

Velvyslanec ale zdůrazňuje, že bude pokračovat spolupráce iráckých a amerických sil. Velitelé obou stran se svorně domnívají, že po stažení amerických vojáků z měst vzbouřenci, často napojení na teroristickou síť al-Kajda, ještě více zesílí své aktivity.

Cesta k definitivnímu odchodu

Stažení z měst je významným krokem v plánu na odchod amerických sil u Iráku, které mají zemi opustit na konci roku 2011, což loni prosadil právě Málikí.

Dalším krokem k definitivnímu odchodu má být ukončení bojových operací vedených americkými jednotkami, jež je naplánováno na konec září letošního roku.