"Ministerstvo vnitra vydalo prohlášení, v němž se uvádí, že pondělní shromáždění nebylo povoleno. Akci plánují protistátní živly a nepravdivě tvrdí, že k manifestaci mají povolení ministerstva vnitra. Na jakýkoli pokus narušit veřejný pořádek zareagujeme podle zákona," citoval z ministerského prohlášení rozhlas.

Músáví proti tomuto rozhodnutí protestoval a označil je za "diskriminační a nelegální". "Rozhodl se ale odložit pochod, dokud nezíská povolení, a znovu vyzval ke klidu," uvádí se na opoziční webové stránce.  

Deník Kalamí sabz nebyl na novinových stáncích k dostání a reformní list Sarmají o tom informoval kuriózním způsobem. Oznámil to na své titulní stránce s odkazem na podrobnosti uvnitř vydání, ale na stránce, kde měl článek být, bylo místo něj prázdné místo.

Zásah u zapáleného autobusu

Zásah u zapáleného autobusu FOTO: ČTK/AP

"Zástupci vlády v každé tiskárně dohlížejí na to, co hodlají jednotlivé listy otisknout, a vyřazují celé články nebo jejich části," sdělil agentuře AFP pod podmínkou zachování anonymity jeden ze zástupců íránského tisku, proč byl zvolen tento způsob informování. 

List Sarmají informoval také o zákazu deníku Velájat, který vycházel v Kazvínu na západě Íránu. Důvodem prý bylo otištění Ahmadínežádovy karikatury.  

Z Madridu přišla zpráva, že íránská vláda vyzvala tým španělské televize TVE, aby opustil Írán. Televize informovala o protestech, které se v Teheránu rozpoutaly po oznámení Músávího prohry. Na problémy zakoušené při krytí událostí z Íránu si v neděli stěžovaly také dvě německé televize ARD a ZDF i britský zpravodajský tým z BBC. Zatčeni byli dva nizozemští televizní zpravodajové a úřady je vyzvaly k opuštění Íránu.

Policisté odvádějí zadrženého.

Policisté odvádějí zadrženého. FOTO: ČTK/AP

Opozice tvrdí, že Ahmadínežád vyhrál podvodně

Od vyhlášení výsledků voleb, v nichž získal Ahmadínežád 63 procent hlasů a Músáví 34 procent hlasů, zmítají zemí nepokoje. Podle Músávího byly volby zmanipulované. Obrátil se na radu dohlížitelů se žádostí o anulování hlasování. Ta nařídila protest do deseti dnů prošetřit.

Pochybnosti o regulérnosti voleb dal najevo i americký viceprezident Joe Biden. Íránští kritici režimu poukazují na to, že ani v Íránu nejsou k dispozici detailní údaje o výsledcích v jednotlivých okrscích, což podporuje podezření z volebních podvodů.

Demonstranti v Teheránu zapalovali pneumatiky FOTO: ČTK/AP

Proti desetitisícům demonstrantů použila policie, obušky a slzný plyn. Do protestujících také najížděla na motocyklech. Na záběrech je vidět, jak jeden muž dostal obuškem do hlavu pod ucho. Policisté také napadli 14letou dívku.

Policisté najíždějí do demonstrantů na motocyklech.

Policisté najíždějí do demonstrantů na motocyklech. FOTO: ČTK/AP

Jeden ze zbitých křičel: "Do pekla s Íránem. Toto není moje vláda, toto není moje země.“ Músávího příznivci běžně skandují "Smrt diktátorovi“.

Demonstranti po policistech házeli láhve, převraceli popelnice a zapalovali pneumatiky. Policii pomáhali i milice a příznivci znovuzvoleného prezidenta, kteří také bili opozici obušky a pálkami.

Bití opozičního demonstranta

Bití opozičního demonstranta FOTO: ČTK/AP

Po brutálně rozehnaných nedělních protestech Músáví apeloval na příznivce opozice: "Vyzývám vás, íránský národ, abyste pokračovali v celonárodních protestech pokojnou a legální cestou.“

 

Hořící motocykl v ulicích Teheránu FOTO: ČTK/AP

Protesty na webu

K síle protestů také přispívá internet, který zveřejňuje záběry z demonstrací takřka okamžitě. Hodně se využívají sociální sítě Twitter a Facebook, který pomohl i k propagaci Músávího.

Síť je ale tak přetížená, že například není skoro možné používat Skype. Lidé upřednostňují použití internetu, protože se bojí, že mobily a pevné linky mohou být odposlouchávány.

 

Shromáždění příznivců znovuzvoleného prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda FOTO: Damir Sagolj, Reuters

Ahmadínežád v neděli hovořil v Teheránu ke svým stoupencům a nepokoje, při nichž proti Músávího příznivcům policie postupovala se vší brutalitou, přirovnal k nespojenosti fanoušků po fotbalovém zápase.

"Výsledky byly velmi přesné,“ řekl a dodal: "Někteří lidé chtějí demokracii jen pro své vlastní důvody. Někdo chce volby a svobodu, ale výsledky uznává pouze do té doby, dokud jsou v jeho prospěch."

Zapálený autobus v centru Teheránu

Zapálený autobus v centru Teheránu FOTO: ČTK/AP