Policie v úterý zatkla 21 osob, mezi nimiž jsou i dva vysloužilí generálové a několika dalších bývalých armádních činitelů. Ti jsou podezřelí, že byli napojeni na takzvanou skupinu Ergenekon. Jejich zatčení otřáslo tureckými finančními trhy a zvýšilo politické napětí.

Zadržené dokumenty obsahují detailní plán, jak postupně zlomit důvěru veřejnosti ve vládní Stranu spravedlnosti a rozvoje (AKP) a dosáhnout takové situace, za níž by armáda nakonec byla nucena zasáhnout, napsal Sabah. Podobné informace zveřejnil i list Yeni Safak, který má úzkou vazbu na vládu.

Podle průzkumů veřejného mínění se AKP těší v Turecku silné popularitě. Loni - již podruhé - zvítězila ve volbách s drtivou převahou, ačkoli se ji sekulární elita snažila prezentovat jako formaci, která usiluje o zavedení islámu do politiky. Sekulární elita zahrnuje především armádní generály a soudce. Turecko má sice světský režim, ale většina obyvatel jsou muslimové.

AKP taková obvinění popírá a poukazuje na to, že se od roku 2002, kdy je u moci, nic takového nestalo. Vládní strana nyní čelí před ústavním soudem obvinění z údajných muslimských aktivit. Jestliže bude zakázána, bude to zřejmě znamenat předčasné parlamentní volby.

Sabah, který má těsné vazby na vládu, napsal, že Ergenekon plánoval uspořádat 7. června nezákonné demonstrace ve 40 ze 79 provinciích země s cílem zinscenovat střety s bezpečnostními silami.

Skupina se také chtěla pokusit dokázat, že turecká ekonomika, která začíná po několika letech silného růstu zpomalovat, klesá velmi ostře.

V minulých 50 letech armáda provedla již čtyři státní převraty, když se domnívala, že stabilita republiky je v ohrožení. Poslední převrat uskutečnila v roce 1997, kdy odstavila od moci vládu, kterou považovala za příliš islamistickou a kterou obviňovala z populismu a nátlakových zákulisních intrik proti příslušníkům zbytku politické scény.
Během celoročního tažení proti Ergenekonu zatkla policie kromě úterní akce dalších 49 osob. Jsou mezi nimi bývalí armádní důstojníci, ale také právníci, novináři a politikové.