Podle reportérů programu Panorama brání diskuzi a vyšetřování zmíněných nařčení zákazy americké vlády. Ty se vztahují na 70 procent případů, kdy se kvůli zpronevěře a špatnému hospodaření v rámci rekonstrukčních programů v Iráku ocitly americké firmy před soudem.

"Peníze, které přišly vniveč, defraudace a zneužívání smluvních výsad - je to do nebe volající. Mohl by to být největší případ válečného profitování v dějinách,“ řekl demokrat Henry Waxman, který předsedá sněmovní komisi dohlížející na vládní reformy.

BBC upozornila, že u soudu neskončila žádná z velkých firem, které v Iráku působí. Ve středu pozornosti je zejména společnost Halliburton. Už krátce po invaze Američanů do Iráku v březnu 2003 upozorňovali někteří čelní představitelé Pentagon na střet zájmů. Texaskou společnost vedl kdysi Dick Cheney, viceprezident George Bushe. Halliburton byla nezvykle jedinou firmou účastnící se tendru - a vyhrála.

Reportéři britské stanice viní z korupce také iráckou vládu. V roce 2004 byl ministrem obrany jmenován Hazím Šalan. Podle BBC se záhy se svými spolupracovníky obohatil o 1,2 miliardy dolarů (zhruba 20 miliard korun). Od Polska nakoupili zastaralé zbraně, které prezentovali jako nejmodernější. Peníze šly mezitím na jejich soukromé účty. Šalan, který vlastní i několik nemovitostí v centru Londýna, tvrdil, že nic špatného neudělal a stal se obětí kampaně proti proíránskému bloku ve vládě.

Nakonec byl odsouzen na dva roky za mřížemi. Podařilo se mu ale uprchnout a dosud se skrývá.