Podle televize Al-Arabíja se čelní představitelé americké armády a tajných služeb v uplynulých dnech sešli v katarském hlavním městě Dauhá, kde měli naplánovat operaci, jejímž cílem by bylo polapení vůdce Al-Kajdy.

Vrcholné schůzky se měli zúčastnit generál David Petraeus, který velí americkým jednotkám v Iráku, či Anne Petersenová, velvyslankyně USA v Pákistánu.

Petraeus minulý týden vypovídal před branným výborem amerického Kongresu o bezpečnosti v Iráku. Při té příležitosti varoval, že členové Al-Kajdy, kteří se nacházejí v kmenových oblastech Pákistánu, hodlají provést další teroristický čin podobný útoku z 11. září 2001.

Podle informací arabské televize vystopovala CIA saúdského teroristu na „střeše světa“, kolem hranice Pákistánu a Afghánistánu. Panují obavy, že bin Ládin plánuje nové útoky na západní cíle tentokrát nejen ve spolupráci s Araby, ale i Evropany, kteří konvertovali k islámu.

Terorista na útěku

Bin Ládin se skrývá od roku 2001. Tehdy Spojené státy v reakci na teroristický útok ze září vpadly do Afghánistánu a donutily bin Ládina k útěku do horského úkrytu Tora Bora. Když i do něj američtí vojáci vtrhli, bin Ládin tam nebyl. Američané se domnívají, že uprchl do Pákistánu a schovává se v tamních horách pod ochranou místních kmenů.

Ačkoliv se experti shodují, že bin Ládin nemá rozhodující vliv na islámské teroristy, zůstává pro USA nejhledanějším mužem.