Podle Cartera je Hamás ochoten uznat mírovou dohodu, kterou vyjedná konkurenční hnutí Fatah předsedy palestinské samosprávy Mahmúda Abbásem, jestliže dohodu schválí Palestinci v referendu. "Znamená to, že Hamás nebude podkopávat snahy Abbáse vyjednat dohodu,“ řekl Carter.

„Není pochyb, že jak arabský svět, tak Hamás uznají právo Izraele ne existenci v hranicích z roku 1967. Řekli, že budou akceptovat i palestinský stát v hranících z roku 1967, i když Hamás nesouhlasí s některými body dohody,“ dodal Carter.

Carterovo sdělení potvrdil na tiskové konferenci v Damašku exilový vůdce Hamásu Chálid Mišal. Řekl, že Hamás je ochoten přistoupit na vyhlášení palestinského státu na územích, která Izrael okupoval za války v roce 1967. Za stažení Izraele z těchto území pak nabízí neformální uznání židovského státu v podobě desetiletého příměří. Formálně Izrael neuzná.

Carter odráží výhrady Bushovy administrativy

Bývalý americký prezident se s nejvyššími představiteli Hamásu včetně Mišala setkal minulý týden. Spojené státy s tím nesouhlasily a zdůraznily, že jde o ryze soukromou návštěvu, neboť Hamás považují za teroristickou organizaci. Schůzka vadila i izraelským představitelům, byť na ní měli své zájmy a v pondělí se s bývalým americkým prezidentem setkal i ministr obchodu Eli Lišai.

Carter tvrdí, že s Hamásem i se Sýrií je naopak nutné jednat, protože jinak není možné dosáhnout míru na Blízkém východu. V pondělí prohlásil, že problémem není jeho cesta, ale to, že Izrael a USA odmítají do jednání začlenit Hamás.

Carter nabídl i řešení současného konfliktu: Hamás, který ostřeluje jižní Izrael z pásma Gazy raketami, by měl nabídnout jednostranně krátkodobé příměří a přijmout nabídku jednat s místopředsedou izraelské vlády Lišaiem. Izrael by měl za to propustit 400 vězněných Palestinců. Carter sdělil, že Hamás odmítá vyhlásit příměří, protože Izraeli nedůvěřuje.

Carter také jednal s Mišalem o vydání izraelského vojáka Gilada Šalita, který je v rukou radikálů od roku 2006. Kvůli tomuto únosu vypukla v roce 2006 válka s libanonským Hizballáhem. Mišal mu sdělil, že Šalit je v dobrém zdravotním stavu a že umožní Šalitovi poslat rodičům dopis. O setkání s ním žádal Cartera Lišai, ale vedení Hamásu to odmítlo.