Ankara ztrátu helikoptéry Kobra severně od iráckého Dahúku nepotvrdila. V bojích podle ní dosud zahynulo 79 členů PKK a sedm tureckých vojáků. Mluvčí kurdské strany tvrdí, že povstalci zabili 22 vojáků a sami mají jenom pět raněných. Zprávy nelze ověřit vzhledem k tomu, že se bojuje v nedostupných a neobydlených horách.

Turecko tvrdí, že ušetří civilisty, ale jeho postup proti PKK vzbuzuje neklid. Americký ministr obrany Robert Gates dnes Ankaru vyzval, aby operaci zkrátila a aby s kurdskou menšinou jednala. "Důležité jsou rovněž ekonomické a politické kroky, protože překročí-li se určitá hranice, přestanou mít vojenské akce na obyvatelstvo vliv," řekl Gates v australské Canbeře.

Vedení PKK vyzvalo Kurdy v tureckých městech k akcím odporu proti úřadům. "Jestliže nás chtějí zničit, pak musí kurdská mládež znepříjemnit život ve městech. Není jenom 7000 nebo 10 000 partyzánů v Kurdistánu, jsou jich stovky tisíc. Jsou všude, ve všech tureckých městech," řekl jeden z velitelů Bahoz Erdal.

Kurdové obviňují Američany s napomahání turecké armádě

Erdal také obvinil iráckou a americkou vládu z toho, že Turecku v boji proti Kurdům aktivně pomáhají. "Nad oblastí přelétávají americká hlídkovací letadla, která turecké armádě neustále předávají informace o pozicích našich sil. Turecké bombardéry pak na tato místa shazují bomby," prohlásil. Obvinil iráckého prezidenta Džalála Talabáního, který je Kurd, že tureckou armádu do horského masivu Qandil pozval.

Irák zpočátku proti turecké ofenzívě protestoval, ale vládní mluvčí Alí Dabbagh v neděli prohlásil, že boje nijak neohrožují iráckou svrchovanost. "Víme, že teroristé z PKK jsou pro Turecko ohrožením. Dali jsme Turecku najevo, že operace nesmí destabilizovat Irák ani oblast," řekl.