USA vyjadřují nespokojenost s pokračující izraelskou kolonizací palestinských území, která je jedním z hlavních sporných bodů právě obnovených, avšak nerozbíhajících se izraelsko-palestinských mírových jednání.

Podle izraelského vojenského rozhlasu se Olmertův příkaz vztahuje zejména na dva velké bloky izraelských osad - Maale Adumim východně od Jeruzaléma a Ariel na severu Předjordánska. Podle agenturních zpráv ale není zcela jasné, zda se týká i výstavby v židovské čtvrti Har Homa na východním předměstí Jeruzaléma.

:. Rozestavěný obytný kmplex Har Homa. FOTO: REUTERS/Ronen Zvulun

Izrael obsadil východní část Jeruzaléma za války v roce 1967 a později ji anektoval. Palestinci si ale nárokují východní Jeruzalém jako hlavní město svého budoucího státu.

Izraelská kolonizace na palestinských územích byla hlavním předmětem čtvrteční schůzky nejvyšších představitelů Izraele a palestinské autonomie. Spor ohledně plánované izraelské výstavby ve východním Jeruzalémě však Olmert s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem na setkání nevyřešili.

Olmert znovu zdůraznil slib nestavět žádné nové osady a nerozšiřovat ty existující za jejich současné hranice. Jak ale zdůraznil, zachovává si Izrael právo stavět uvnitř existujících hranic největších osad na západním břehu Jordánu, což podle něj odpovídá přirozenému růstu. Premiér tedy neslíbil zastavení výstavby, která už byla povolena nebo je v běhu v osadách v oblasti Jeruzaléma.