"Více než 400 lidí bylo zabito a očekává se, že jejich počet bude růst," uvedl ředitel záchranných operací z ministerstva vnitra generálmajor Abdal Kárím Chaláf.

Nová čísla ukazují, že jde o nejtragičtější atentát od americké invaze do země. Doposud nejhorší následky měl atentát v bagdádské čtvrti Sadr, při němž 23. listopadu 2006 přišli o život 202 lidé.

Nová čísla byla zveřejněna poté, co záchranáři vyzvedli z trosek budov desítky těl obětí úterního útoku na dvě vesnice obývané jezídy. Původně byly uváděny výrazně nižší počty obětí, Američané dokonce mluvili o 60 obětech, irácká armáda o 175.

Atentátníci při koordinovaném útoku v Sindžáru ale nezasáhli jen vesnici Kahataníja, ale také sousední Adnaníji. V obou žije sekta jazídíjů. Američané však stále uvádějí nižší počty. "Odhadujeme počet obětí v obou vesnicích na 175 až 200 mrtvých a tři sta zraněných," uvedlo mluvčí operačního uskupení Lightning.

Američané do oblasti poslali těžkou techniku na odstraňování trosek a vytvořili vzdušný most, po němž dodávají léky, jídlo i stany pro oběti, přičemž evakuují těžce zraněné. Oblast je vzdálená a odříznutá. "Trvá celý den, než se dostanete na zničené místo," uvedl Chaláf.  

Atentát se stal politickým tématem

Sunnitská frakce v parlamentu uvedla, že sindžárské atentáty dokumentují, že strategie vlády šíity Núrího Málikího je chybná. Američané zase viní z útoku provedeného pomocí nákladních aut plných výbušnin a cisteren sunnitské teroristy z organizace al-Kajda.

Prezident kurdské autonomie na severu Iráku už oznámil, že do Sindžáru míří na 340 kurdských Pešmergů, kteří mají zajistit bezpečnost. V oblasti zůstanou tak dlouho, jak to bude potřeba.