"Můj 'bratr', se kterým jsme zakládali toto hnutí (AKP), vyšel z konzultací jako kandidát naší strany na post prezidenta Turecké republiky," prohlásil Erdogan při oznámení Gülovy kandidatury v parlamentu.

Předpokládalo se, že kandidátem bude právě Erdogan. Proti jeho kandidatuře se však v zemi postavili zastánci sekulárního zřízení i generálové a soudci. Erdogan je podle nich příliš spjatý s islámem. Proti možné Erdoganově kandidatuře demonstrovaly v Turecky desetitisíce lidí. [celá zpráva]

Erdoganova strana soustřeďuje bývalé členy zrušené proislámské Strany ctnosti, nicméně jakýkoli vztah k politickému islámu popírá. Třiapadesátiletý premiér sice vzešel z islámského hnutí, nyní se ale považuje za vůdce pravého středu v zemi.

Gül hned krátce po svém jmenování ujistil, že by jako prezident respektoval světskou podstatu státu. "Prezident musí být vázán základními ústavními principy," odpověděl na tiskové konferenci na otázku, zda by jednal v duchu sekulárních principů země. Šestapadesátiletý Gül je také členem, ale je znám hlavně jako respektovaný diplomat, který se angažuje v integraci Turecka do EU. Jeho žena nicméně nosí muslimský šátek.