Talabání se přidal ke kritice USA, s níž přišel ve středu král Abdalláh, který odsoudil "nelegitimní zahraniční okupaci" Iráku a obvinil "zahraniční síly v regionu" ze snah o "narýsování budoucnosti" Blízkého východu, aniž by však USA jmenoval.

Ani Talabání Spojené státy otevřeně nezmínil. V projevu při závěrečném zasedání však řekl, že "rozhodnutí transformovat osvobození Iráku v okupaci se všemi těžkými důsledky, které to přineslo na domácí scéně a obavami a strachem vyvolanými na arabské, regionální a mezinárodní scéně, to vše je v rozporu s tím, co národní síly a irácké strany svého času (v roce 2003) plánovaly".

Snaha oživit jednání o míru mezi Izraelem a Palestinci

Liga arabských států chce oživit mírový proces na Blízkém východě. Rezoluce vyzývá Izraelce, aby se "chopili příležitosti, která se nabízí k obnovení procesu přímých a vážných jednání o všech bodech". Vychází z arabské mírové iniciativy z roku 2002, která nabízí Izraeli normalizaci vztahů s arabskými státy výměnou za arabská území, jež Izrael obsadil za války v roce 1967. K přijetí návrhu vyzval židovský stát i palestinský prezident Mahmúd Abbás. "Potvrzuji z tohoto místa vůli Palestinců nabídnout izraelskému lidu ruku k míru," řekl Abbás.

Izraelský viceprezident Šimon Peres dopoledne prohlásil, že nepřipadá v úvahu, že by Izrael mohl arabskou mírovou iniciativu akceptovat v její současné podobě s tím, že Izrael odmítá "diktát". Izrael má výhrady k bodům, které se týkají Jeruzaléma, hranic a palestinských uprchlíků. Odpoledne ale byl vstřícnější. Arabské země a Izrael by měly vést přímá jednání o míru, řekl izraelský vicepremiér Šimon Peres v arabské televizi Al-Džazíra.