Hlavní obsah
Omar Mateen Foto: Myspace/Handout, Reuters

Žena střelce z Orlanda o jeho plánech věděla, zřejmě bude obviněna

Manželka útočníka, který v orlandském gay klubu v neděli zastřelil 49 lidí, o jeho plánech na útok věděla. Úřady už svolaly federální velkou porotu, která by mohla ženu Omara Mateena Noor Salmanovou obvinit ze spolupachatelství na nejhorším případu střelby v moderní americké historii. Agentuře Reuters a dalším médiím to v úterý sdělily zdroje z vyšetřování.

Omar Mateen Foto: Myspace/Handout, Reuters
Žena střelce z Orlanda o jeho plánech věděla, zřejmě bude obviněna

Televize Fox News předtím s odkazem na zdroje z Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) sdělila, že státní zástupci žádají velkou porotu, aby Salmanovou obvinila ze spoluviny ze 49 vražd, 53 pokusů o vraždu, neinformování policie o chystaném útoku a lhaní federálním agentům. Televize NBC News uvedla, že Salmanová agentům řekla, že se snažila manželovi útok rozmluvit. Také ale FBI řekla, že jednou ho do orlandského klubu Pulse zavezla, protože si to tam chtěl obhlédnout.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Jedna z návštěvnic gay klubu natočila útok Omara Mateena, sama ho nepřežila

Video: Snapchat Via Sandy Marte, AP

Policisté vyšetřující nedělní masakr dosud nezveřejnili motiv činu. Mateen podle vyšetřovatelů během své akce v klubu volal na krizovou linku, aby se vyznal z přináležitosti k různým islamistickým skupinám včetně Islámského státu. Omarův otec Seddique ale vylučuje, že by za synovým útokem byl radikální islám, a jeden z Omarových známých řekl, že mohl mít problém se svou vlastní sexuální orientací; útočníka totiž znal jako častého návštěvníka podniku.

Související téma:

Omar Mateen

Foto: Handout, Reuters

Podle FBI se Mateen zřejmě radikalizoval sám, protože zatím nejsou důkazy, že by dostával instrukce nebo pomoc od zahraničních islamistů. Vyšetřovatelé mu ale stále ještě prohledávají mobilní telefon a další komunikační zařízení. Devětadvacetiletý Mateen byl americký občan z rodiny afghánských přistěhovalců. Podle jednoho ze zdrojů z vyšetřování si Mateen prohlížel na internetu radikální islámské materiály nejméně dva roky před nedělním útokem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků