Hlavní obsah

Žena střelce z Orlanda o jeho plánech věděla, zřejmě bude obviněna

15. 6. 2016, 6:16 – Orlando

Manželka útočníka, který v orlandském gay klubu v neděli zastřelil 49 lidí, o jeho plánech na útok věděla. Úřady už svolaly federální velkou porotu, která by mohla ženu Omara Mateena Noor Salmanovou obvinit ze spolupachatelství na nejhorším případu střelby v moderní americké historii. Agentuře Reuters a dalším médiím to v úterý sdělily zdroje z vyšetřování.

Foto: Myspace/Handout, Reuters

Omar Mateen

Článek

Televize Fox News předtím s odkazem na zdroje z Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) sdělila, že státní zástupci žádají velkou porotu, aby Salmanovou obvinila ze spoluviny ze 49 vražd, 53 pokusů o vraždu, neinformování policie o chystaném útoku a lhaní federálním agentům. Televize NBC News uvedla, že Salmanová agentům řekla, že se snažila manželovi útok rozmluvit. Také ale FBI řekla, že jednou ho do orlandského klubu Pulse zavezla, protože si to tam chtěl obhlédnout.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Jedna z návštěvnic gay klubu natočila útok Omara Mateena, sama ho nepřežilaVideo: Snapchat Via Sandy Marte, AP

Policisté vyšetřující nedělní masakr dosud nezveřejnili motiv činu. Mateen podle vyšetřovatelů během své akce v klubu volal na krizovou linku, aby se vyznal z přináležitosti k různým islamistickým skupinám včetně Islámského státu. Omarův otec Seddique ale vylučuje, že by za synovým útokem byl radikální islám, a jeden z Omarových známých řekl, že mohl mít problém se svou vlastní sexuální orientací; útočníka totiž znal jako častého návštěvníka podniku.

Související téma:

Foto: Handout, Reuters

Omar Mateen

Podle FBI se Mateen zřejmě radikalizoval sám, protože zatím nejsou důkazy, že by dostával instrukce nebo pomoc od zahraničních islamistů. Vyšetřovatelé mu ale stále ještě prohledávají mobilní telefon a další komunikační zařízení. Devětadvacetiletý Mateen byl americký občan z rodiny afghánských přistěhovalců. Podle jednoho ze zdrojů z vyšetřování si Mateen prohlížel na internetu radikální islámské materiály nejméně dva roky před nedělním útokem.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků