Hlavní obsah
 

Voják v Iráku přišel o všechny končetiny, ruce mu transplantovali

Americký voják, jenž v Iráku přežil pumový útok, ale přišel při něm o všechny končetiny, dostal nové ruce. Tělu 26letého Brendana Marrocca má pomoci v jejich přijetí i transplantovaná kostní dřeň od zesnulého dárce.

 
Voják v Iráku přišel o všechny končetiny, ruce mu transplantovali

„Chci z nich dostat co nejvíc,“ řekl v úterý Marrocco. „S pomocí rukou se i dorozumíváte. Vlastně s nimi děláte všechno, a když je nemáte, jste ztraceni,“ poznamenal.

Marrocco prohlásil, že se už těší na to, jak bude plavat nebo řídit auto, podle lékařů se ale teprve ukáže, do jaké míry bude moci ruce používat. Pacienta upozornili, že to potrvá přes rok. „Maximální rychlost regenerace nervů je jeden palec (zhruba 2,5 centimetru - pozn. red.) za měsíc,“ upozornil W. P. Andrew Lee z Johns Hopkinsonovy nemocnice v Baltimoru, který minulý měsíc náročnou 13hodinovou operaci vedl.

Brandonu Marroccovi utrhl výbuch nastražené nálože v Iráku všechny končetiny.

Foto: Jose Luis Magana, Reuters

Lékaři jsou ale optimističtí; Marrocco je mladý a má vůli.

Voják byl zraněn při výbuchu bomby nastražené u cesty v roce 2009. Byl prvním armádním příslušníkem nasazeným v Iráku, který přišel o všechny končetiny a přežil. Podobné štěstí pak po něm měli ještě čtyři američtí vojáci.

Média upozornila, že smůla potkala Marrocca i po návratu do USA, kde žil ve speciálně upraveném domě v newyorském Staten Islandu. Dům mu vážně poničila tropická bouře, která na podzim zdevastovala město.

Brandon Marrocco s lékaři

Foto: Jose Luis Magana, Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků