Hlavní obsah
Zatímco některé domy jsou srovnány se zemí, ty o pár desítek metrů dál nejsou téměř vůbec poškozeny. Foto: Steve Gooch, ČTK/AP

Vítr o rychlosti 320 km/h po sobě nechal ve městě Moore zdevastovaný pás

Předměstím Moore v americkém státě Oklahoma se v pondělí prohnalo tornádo. Prošlo v linii středu města a nechalo za sebou pobořené domy. Na leteckých snímcích je patrné, jak živel městem prošel. Zatímco jeden dům je srovnán se zemí, vedlejší je téměř nepoškozen.

Zatímco některé domy jsou srovnány se zemí, ty o pár desítek metrů dál nejsou téměř vůbec poškozeny. Foto: Steve Gooch, ČTK/AP
Vítr o rychlosti 320 km/h po sobě nechal ve městě Moore zdevastovaný pás

Vítr, který živel provázel, dosahoval rychlosti asi 320 kilometrů v hodině. Podobné rychlosti dosahuje jen asi jedno procento tornád.

Vír měl 800 metrů v průměru, místy ale i tři kilometry. Národní meteorologická služba tornádo, které si podle posledních zpráv vyžádalo 24 obětí a z toho devět dětí, ohodnotila stupněm čtyři na pětibodové škále.

V oblasti nejsou tornáda vzácností. Oklahoma, Kansas, Nebraska a Texas leží v tzv. tornádovém pásmu. Nejčastěji se vyskytují právě na jaře. Jen město Moore bylo vírem zasaženo už v letech 1998, 1999, 2003 a 2010.

grafika označuje pás, kudy živel prošel. Základní škola Plaza Towers mu ležela v cestě.

Foto: Rngs, Reuters

Na předměstí žije 55 000 lidí, domy mnoha z nich padly během 45 minut. Přímý zásah dostala například základní škola Plaza Towers. Zemřelo v ní sedm dětí. Trosky budovy prohledávaly desítky záchranářů.

Zničená základní škola Plaza Towers

Foto: Steve Gooch, ČTK/AP

Poničena byla základní škola Briarwood. Tam ale učitelé stačili odvést děti do bezpečí.

Ukryli se do sklepů

V pásu, kterým tornádo prošlo, jsou jen hromady sutin, dřeva, převrácené automobily. Mnoho z domů nemělo sklepy a majitelé hledali úkryt jinde. Ti, kdo mají sklep, se do něj ukryli a právě díky tomu řádění živlu přežili bez větší újmy.

Varování obyvatel přišlo 16 minut před samotným příchodem živlu, což je poměrně brzy vzhledem k tomu, že vznik tornáda v bouřce nelze nijak předpovědět.

Viditelný pás ve městě Moore ukazuje, kudy tornádo prošlo.

Foto: Sue Ogrocki, Reuters

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

Letecké záběry škod po tornádu

Video: Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků