Hlavní obsah

Letecké záběry odhalují apokalyptickou spoušť v Oklahomě

Výjimečně silné tornádo, které zasáhlo hustě obydlenou oblast ve státě Oklahoma, srovnalo se zemí celé bloky domů na předměstí hlavního města Oklahoma City. Apokalyptické rozměry katastrofy jsou vidět na zveřejněných leteckých záběrech. Větrný vír bral všechno, co mu přišlo do cesty - stromy, sloupy, auta, domy i domácí zvířata. Přeživším se po přehnání tornáda nabídl obrázek zpustošené země.

Letecké záběry odhalují apokalyptickou spoušť v Oklahomě

„Naše nejhorší obavy se naplňují. Doufáme, že se naše varování dostalo ke všem. Je to ale obydlená oblast a my se bojíme, že ke každému se náš vzkaz nedostal,“ řekl stanici CNN Bill Bunting z Národního úřadu pro oceány a atmosféru (NOAA).

Trosky nemocnice v Mooru v Oklahomě po úderu mohutného tornáda

Foto: ČTK/AP

„Znělo to jako nákladní vlak. Úplně vám to ucpe uši, neslyšíte nic než tornádo,“ popsala stanici KFOR svědkyně, která se s dalšími uchýlila do úkrytu, když slyšela, že se větrný vír blíží. „Začalo to lomcovat s klikou, pak stěny krytu popraskaly,“ doplnila další žena.

BEZ KOMENTÁŘE: Časosběrný záznam tornáda v Oklahomě

„Všechno lítalo vzduchem, i koně. Je to nepopsatelné,“ uvedl farmář z města Moore Lando Hite.

Škola zmizela

Jiný muž z Moore popsal, jak tornádo srovnalo se zemí místní základní školu. „Nějaká paní na ulici křičela, že to zasáhlo školu. Tak jsem tam vyrazil. Ta škola byla prakticky fuč,“ řekl. „Spolu s dalšími lidmi jsme z trosek vytáhli učitelku. Ležela na třech dětech. Dětem nic nebylo, ona byla ošklivě zraněná,“ doplnil.

S automobily zaparkovanými před nemocnicí v oklahomském Mooru si tornádo pohrálo jako s angličáky

Foto: ČTK/AP

„Je to hrozné, ale ještě to neskončilo,“ varoval meteorolog Bunting. Americký středozápad podle něj čekají další bouře. Dva životy si v Oklahomě vyžádaly už v neděli. „Bouře budou pokračovat a budou vznikat další tornáda,“ varoval Bunting. Dodal, že se očekávají i krupobití, přičemž by kroupy mohly být velikosti baseballového míčku.

Letecké záběry ukazují ničivou sílu tornáda, které se přehnalo Oklahomou.

Foto: ČTK/AP

TORNÁDO

Tornádo je atmosférický jev menších horizontálních rozměrů, řádově desítky až stovky metrů. Trvá několik sekund až desítky minut.

Tvoří značné lokální škody.

Tornáda se vyvíjejí téměř neočekávaně a výstraha před nimi je možná několik minut, výjimečně deset až dvacet minut, dopředu.

 

Stupně síly tornáda podle Fujitovy stupnice

 

Tornádo EF5

Je charakterizováno třívteřinovými nárazy větru o síle 320 až 376 kilometrů v hodině, které i pevné domy dokážou vyrvat ze základů. Automobily odhazuje do stometrové vzdálenosti a je schopné servat kůru ze stromů.

Tornádo EF4

Dokáže zbořit domy a ty se slabšími základy odfouknout pryč, stejně jako automobily. Provázejí ho nárazy větru o síle 270 až 319 kilometrů v hodině.

Tornádo EF3

Může strhávat střechy a zdi domů. Je schopné vyvracet stromy a zvedat auta ze země. Vítr dosahuje rychlosti 138 až 269 kilometrů za hodinu.

Tornádo EF2

Může strhat střechy, ničit karavany, převracet dodávky a lámat či vyvracet velké stromy. Charakterizují ho nárazy větru o síle 177 až 219 kilometrů za hodinu.

Tornádo EF1

Může přinést mírné škody, strhat střešní krytinu, posunout karavany či sfouknout vozidla ze silnice. Vítr v nárazech dosahuje rychlosti 138 až 176 kilometrů za hodinu.

Tornádo EF0

Nejslabší, mezi následky mohou být škody na komínech, větvích stromů a vyvrácení mělce kořenících dřevin. Vítr má v nárazech rychlost 104 až 137 kilometrů za hodinu.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků