Hlavní obsah
People attend a rally in support of President Donald Trump on Wednesday, Jan. 6, 2021, in Washington. (AP Photo/Jose Luis Magana) Foto: Jose Luis Magana, ČTK/AP

V USA zatkli dva nejvýraznější demonstranty z Kapitolu. Jejich fotky zná celý svět

Američtí federální agenti zatkli další dva účastníky středečních nepokojů v sídle amerického Kongresu, jejichž fotografie obletěly celý svět na sociálních sítích a stránkách novin. Jedná se o muže, který byl vyfocen s řečnickým pultíkem předsedy Sněmovny reprezentantů, a takzvaného Šamana QAnon, který do Kongresu vtrhl s kožešinovou čepicí s rohy, napsal list The Guardian.

People attend a rally in support of President Donald Trump on Wednesday, Jan. 6, 2021, in Washington. (AP Photo/Jose Luis Magana) Foto: Jose Luis Magana, ČTK/AP
V USA zatkli dva nejvýraznější demonstranty z Kapitolu. Jejich fotky zná celý svět

Jacob Chansley, známý také jako Jake Angeli, se stal zřejmě nejzapamatovatelnější tváří výtržností, při nichž příznivci prezidenta Donalda Trumpa zaútočili na budovu Kongresu, kde kradli a ničili vybavení.

Chansley je známým vyznavačem spiklenecké teorie QAnon oblíbené na krajní pravici a na protestní shromáždění ve Washingtonu přijel s pomalovaným obličejem, svlečený do půl těla a s kopím, na němž byla americká vlajka.

Nahlásil se sám. Trump nás vyzval, řekl k výtržnostem

Podle ministerstva spravedlnosti se sám nahlásil na washingtonské pobočce Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a agentům řekl, že přijel se skupinou dalších podobně smýšlejících lidí z Arizony kvůli výzvám prezidenta.

Ten opakovaně vyzýval, aby všichni „patrioti” dorazili 6. ledna do Washingtonu, kde měl Kongres oficiálně potvrdit vítězství demokrata Joea Bidena v listopadových prezidentských volbách.

FBI zatkla rovněž Adama Christiana Johnsona, který na fotografii velmi často zobrazované v médiích mává do objektivu s rozjařeným výrazem, zatímco v druhé ruce nese řečnický pultík ze sálu dolní komory Kongresu. Johnson, který pochází z Floridy, svůj pochod Kapitolem rovněž živě vysílal na sociálních sítích.

Another arrest

Zveřejnil(a) Washington Examiner dne Sobota 9. ledna 2021

Chansley před svým zatčením vyjadřoval nadšení ohledně toho, jak se jemu a dalším Trumpovým příznivcům podařilo ovládnout Kapitol. „To, že jsme přiměli skupinu zrádců ve funkcích dřepnout si, nasadit si plynové masky a utéct do jejich podzemního bunkru, to považuji za výhru,” řekl stanici NBC. Nyní čelí stíhání kvůli násilnému vniknutí a výtržnictví na půdě Kapitolu.

Úřady zatkly rovněž jednoho muže, který dorazil do Washingtonu až den po nepokojích, policie u něj však našla útočnou pušku, pistoli a stovky nábojů. Do hledáčku úřadů se dostal kvůli textovým zprávám, v nichž hrozil zavražděním demokratické předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové.

Richard Barnett v kanceláři Nancy Pelosiové

Foto: Profimedia.cz

U federálního soudu čelí obviněním nejméně 13 dalších lidí a asi 40 stíhají také úřady federálního okrsku District of Columbia, v němž se nachází Washington. Je mezi nimi například muž, který byl vyfocen v kanceláří Pelosiové s nohama na jejím pracovním stole.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků